Trump v dokumentu vyzval i k podpoře dalších zemí: „(...), přístupem Spojených států bude mezinárodní podpora veřejné a soukromé těžby a použití zdrojů z vesmíru v souladu s aplikovatelnými zákony.“ Spojené státy plánují cestu na Měsíc i na Mars ve spolupráci s komerčními společnostmi.

Podle Trumpa ale mají některé z nich problém s nejasnostmi ohledně možnosti těžby potřebných surovin přímo na Měsíci. „Nejistota ohledně práva na těžbu a užití vesmírných zdrojů (...) odradila některé komerční entity od účasti na této spolupráci,“ řekl. Nařízení proto především připomíná, že Spojené státy nepodepsaly takzvanou Měsíční dohodu z roku 1979 a těžbou na Měsíci by tak neporušily žádný zákon ani úmluvu.

Měsíční dohoda byla podepsána pouze sedmnácti státy, které se zavazují dodržovat řadu pravidel ohledně výzkumu a použití Měsíce. Podle článku 11 patří měsíční přírodní zdroje celému lidstvu a nároky si na ně nemůže dělat žádný stát.

V rámci programu NASA Artemis by na povrch Měsíce vstoupila mimo jiné i první žena. Původně byla finální cesta plánována na rok 2024, kvůli koronaviru bude ale program odložen. Následný výzkum má prvním astronautům umožnit cestu na Mars, a to právě za pomoci měsíčních zdrojů.

Zdroje: https://www.whitehouse.gov/presidential-actions/executive-order-encouraging-international-support-recovery-use-space-resources/ https://www.unoosa.org/pdf/gares/ARES_34_68E.pdf
Zdroj grafiky: nasa.gov