Proč je vůbec důležité zkoumat odpověď mozku na dotek druhého člověka? V roce 2018 byl proveden revoluční výzkum, který odhalil, že dotek dokáže tlumit bolest. Jak? Ve výzkumu bylo zjištěno, že se synchronizuje aktivita mozku dvou lidí, kteří se drží za ruce. Tato synchronizace pravděpodobně zvyšuje empatii a souvisí se sníženým vnímáním bolesti. Přesné mechanismy však nejsou vědcům jasné, vliv doteku byl zatím zkoumán pouze pomocí EEG metody. Je tedy nutné se na problematiku podívat z více úhlů. S novým úhlem pohledu přichází studie, která byla nedávno publikovaná ve vědeckém časopise Frontiers in Psychiatry.

Studie probíhala ve Finsku, kde vědci vyvinuli speciální metodu, jež jim umožnila nahrávat mozkovou aktivitu dvou lidí současně. Tuto metodu vědci použili k nahrávání mozkové aktivity 10 párů, které po dobu 45 minut ležely v přístroji magnetické resonance. Během času stráveného v přístroji dostávali partneři instrukce od vědců – jeden z partnerů se dotýkál rtů druhého zatímco ten druhý dotyk pouze pozoroval, poté si role vyměnili. Vědci následně vyhodnotili, jak se během doteků měnila mozková aktivita obou účastníků.

Metoda, která umožnila vědcům v MRI přístroji nahrávat mozkovou aktivitu dvou lidí součsně. Hlavní výzvou experimentu bylo uspořádat pár do přístroje tak, aby se ani jednomu z nich nehýbala hlava. Toho bylo docíleno fixací hlavy pomocí na míru zhotovených helem.

Vědci zjistili, že místa mozkové aktivity se v případě dotýkajícího a dotýkaného člověka překrývaly. V obou případech byla na MRI snímcích viditelná aktivita jak v oblasti senzorické kůry mozkové, tak v oblasti motorické kůry mozkové. Senzorická kůra nám zajišťuje vnímání dotyku, zatímco motorická kůra se stará o vykonání pohybu.

Výsledky této studie díky vývoji nové metody rozšiřují pole výzkumu doteku a zároveň utvrzují jeho důležitost v mezilidské interakci.

Uvodní obrázek: pexels.com

Zdroj: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2020.00279/full