Pokud si hodláte postavit nový domov na břehu oceánu, nejspíš budete v brzké době zápasit s poměrně silným soupeřem – hurikánem. Možná se ale budete moci usadit i zcela bez obav. Kanadská společnost nedávno dokončila výstavbu domu, jehož vnější stěny jsou konstruovány z recyklovaného plastu a prohlašuje, že je schopna odolat větrným nárazům o rychlosti vyšší, než 300 mil za hodinu.

Tento třípokojový dům postavený společností JD Composites se nachází v blízkosti řeky Meteghan v Novém Skotsku. Kromě výrazného nedostatku okolních stromů a jiných přilehlých usedlostí vypadá dům jako jakékoli jiné obydlí, postavené ve stylu moderního minimalistického designu. Za sádrokartonovými stěnami je také plně zařízený.

Vyztuženou strukturu s extrémní trvanlivostí ovšem tvoří materiál, který bychom v dnešních novostavbách asi těžko hledali. Tvoří ji takřka 15 cm silné panely, vyrobené z cirka 612 000 plastových láhví sody. Ty byly rozřezány, roztaveny a následně napuštěny plynem, tvořící typ plastu na bázi pěny, který má oproti tradičním stavebním materiálům mnoho klíčových výhod.

Například poskytuje lepší izolaci jak v zimních, tak letních měsících, je odolný vůči vlhkosti a plísním a umožňují velmi rychlou montáž domu během několika dnů. Plastové panely jsou totiž vyráběny samostatně a dům je z nich následně sestaven jako puzzle.

Pozoruhodná je ovšem jejich extrémní odolnost, což dokazuje test stovek panelů, které byly zaslány do certifikačního zařízení, které je vystavilo podobným podmínkám, představující při hurikánu typu 5. Pro srovnání – v roce 2015 zasáhl hurikán Patricia Guatemalu větry o rychlosti 215 mil za hodinu, což jej tituluje jeden z nejsilnějších hurikánů, které byly kdy zaznamenány. Panely JD Composites byly při testování v aerodynamickém tunelu schopné odolat rychlosti větru až 326 mil za hodinu.

Kritickému oku pozorného čtenáře však dojde, že test rozhodně nečelil realistickým podmínkám. Testovány byly samostatné panely, nikoli kompletní dům. Pro tropické cyklóny je navíc typické, že s sebou samovolně unášejí to, co se jim postaví do cesty. Kdoví, zda by panely společnosti JD Composites odolaly i letícím kusům infrastruktury, nebo utrhaným střechám.

Dům je skutečně na prodej, přičemž jeho cena se pohybuje okolo 400 000 dolarů.

Zdroj: Engadget, foto: JD Composites Inc.