Devítitunový blok horniny byl nalezen v roce 2001 v národním parku Arches v Utahu. Ten je světově proslulý svými pískovcovými monumenty a oblouky, podobných naší Pravčické bráně. V bloku vědci nalezli větší množství juvenilních jedinců dinosaura, pozůstatek dospělého a několik malých mláďat.

Pískovcový megabalvan byl nějaký čas deponován v Museum of Ancient Life v Thanksgiving Pointu blízko Salt Lake City. Po přesunu bloku do Utah Geological Survey Research Center v Salt Lake City započal další detailní průzkum horniny. Již dříve se totiž vědci domnívali, že v bloku můžou být uschováni další jedinci či dokonce druhy dinosaurů.

Více jak 3500 pracovních hodin při preparaci horninového bloku přineslo potvrzení dříve vyřknuté domněnky. Při pracích se, mimo jiné, podařilo téměř zkompletovat juvenilní kostru jednoho jedince a kompletní ramenní oblast adultního.

Fosilie jsou velice dobře zachovalé. Výzkumníci věří, že by se v budoucnu mohly v bloku horniny nalézt také otisky peří a jiné měkké části. K prozkoumání a odpreparování horniny zbývá kolem 90% objemu balvanu.

Mimo utahraptory byly nalezeny také kosti býložravého iguanodonta. Tato skutečnost vědce přivedla na myšlenku, že utahraptoři lovili společně ve velkých skupinách. Zánik této zajímavé události z historie Země dle vědců způsobily tekuté písky, ve kterých dinosauři uvízli. Z výše zmíněného je také možné, že byli utahraptoři „supy druhohor“ a na iguanodontovi si chtěli pochutnat jako na mršině.

Zdroj úvodního obrázku: Julius Costony via Utah Geological Survey
Zdroj: KSL.com