Dánové nepřestávají udivovat svojí cestou za uhlíkovou neutralitou hlavního města. Nyní otevřeli CopenHill, elektrárnu, která je zároveň sjezdovkou pro lyžaře.

CopenHill je nová elektrárna vyrábějící energii pomocí spalování odpadu. Na tom by nebylo až tolik zajímavého. Designeři se ale rozhodli na její střeše vybudovat lyžařskou sjezdovku nebo například lezeckou stěnu. O stavbě se mluví jako o nejefektivnější elektrárně svého druhu na světě. Zároveň má tak malé emise, že umožňuje obyvatelům bydlet již ve dvousetmetrové vzdálenosti.

Pohled na střechu elektrárny CopenHill

Elektrárna by měla každý rok přeměnit více než 400 tisíc tun odpadu na energii, což by mělo stačit na zásobení až 150 tisíc domácností elektřinou a teplem. Na střeše elektrárny nalezneme také zelenou plochu, která zahrnuje 300 stromů. Přírodní plocha skvěle absorbuje teplo a emise. Mimo to slouží podle autorů jako zajímavý prostor pro běh a chůzi. Sjezdovka je pak tvořena pomocí umělého povrchu a nabídne vyžití jak pro začátečníky tak pro zkušené freestylisty.

Elektrárna má sloužit jako multifunkční sportovní a volnočasové centrum

Budova zároveň nabízí 85 metrů vysokou lezeckou stěnu. Uvnitř se pak nachází například vzdělávací centrum nebo fitness studio. Celý projekt má tak ukázat, že spalovací elektrárna nemusí být pouze místem odpuzujícím obyvatele.

zdroj obrázků: big.dk

Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Děkujeme.