Minimálně svými rozměry se podobá dnes již legendárnímu automobilu Smart. Ve skutečnosti je ještě o 30 centimetrů kratší. Nabídne prostor pro dvě osoby a pohon na baterii, kterou nabijete za 3 hodiny. Představujeme vám Citroën Ami – mini automobil, se kterým se francouzská automobilka rozhodla dobýt evropská města. Nejedná se přitom o žádný koncept s výrobou v nedohlednu. Ami by měl na silnice vyjet již v červnu tohoto roku.

Zajímavé řešení otvírání dveří (zdroj: Citroën)

Ami nebude plnohodnotným automobilem na velké výlety. S dojezdem necelých 70 kilometrů se příliš daleko za město nedostanete. Maximální rychlost kolem 50 km/h by vás po chvíli unudila k smrti. Paradoxně je ale právě tato vlastnost hlavní zbraní automobilu. Vše je totiž vymyšleno tak, aby automobil spadal pod podobou regulaci jako malé motorky, které mohou ve většině evropských zemí řídit osoby starší 14 nebo 15 let.

Velice skromný interiér Citroënu Ami (zdroj: Citroën)

Jde tak o jednoduše zaparkovatelné autíčko, které může nahradit malé skútry. Ty snadno překoná svojí praktičností. Zajímavá by měla být i jeho cena. Ami si totiž budete moct pořídit za 150 tisíc korun, nebo si vzít leasing za zhruba pětistovku měsíčně, pokud předem zaplatíte 70 tisíc. Další možností bude půjčení si auta pomocí aplikace, za které zaplatíte přibližně 7 korun za minutu. Tím se dostáváme k dalšímu segmentu městské dopravy, kterému chce Citroën konkurovat. Jsou jím elektrické koloběžky. Netřeba zmiňovat, že ve spoustě případů by mohlo být malé auto v porovnání s koloběžkou jasně vhodnějším prostředkem k ujetí pár kilometrů po městě.

zdroj: Citroën, Business Insider

Obrázky: Citroën