Nezisková organizace Transport and environment (Doprava a životní prostředí) naznačují, že elektromobily jsou v průměru třikrát čistší než srovnatelná benzínová vozidla v Evropě.

Kolik CO2 mohou elektromobily skutečně ušetřit ve srovnání s naftovými a benzinovými vozy? Nalezení odpovědi této otázky se zabývali vědci z neziskové organizace Transport and environment (Brusel, Belgie). Vyvinuli proto nástroj, který shromažďuje všechny nejaktuálnější údaje o emisích CO2 souvisejících s používáním elektrického, naftového nebo benzínového automobilu.

V rámci jejich výzkumu využívají údaje o emisích CO2 z celé EU, včetně údajů o emisích vozidel, výrobě baterií a výrobě energie v dané zemi. Na základě těchto dat pak ukazují množství emisí CO2 různých druhů vozidel během jejich životního cyklu. Data také berou v úvahu, kde byla baterie a elektromobil vyrobeny, kde jsou nabíjeny a poháněny.

zdroj: Transport and environment

Studie například ukazuje, že řízení elektrického automobilu v Polsku, jehož baterie byla vyrobena v Číně, je pro životní prostředí stále lepší, než řízení dieselového nebo benzinového vozidla v zemi. A to i když při výrobě elektřiny spoléhá na uhlí. V tomto scénáři produkuje elektromobil o 22 % méně CO2 než nafta a o 28 % méně než benzínové vozidlo.

Nicméně, elektrický vůz se švédskou baterií poháněnou ve Švédsku je však pro životní prostředí výrazně lepší než srovnatelná benzínová vozidla. To je dáno závislostí Švédska na obnovitelných zdrojích energie. V tomto případě generuje EV o 80 % méně CO2 než nafta a o 81 % méně než benzínové vozidlo.

Očekává se, že situace se do budoucna zlepší. Autoři výzkumu předpokládají, že elektromobily pomohou Evropě do roku 2023 čtyřikrát snížit emise CO2, protože kontinent bude instalovat více infrastruktury pro obnovitelné zdroje energie, jako jsou větrné turbíny a solární panely.

Zmíněný nástroj, který byl pro tento výzkum vyvinut a shromažďuje veškerá použitá data pak Transport and environment nechal dostupný pro veřejnost. Sami si tak můžete porovnat emise CO2 produkované elektrickými, naftovými a benzínovými automobily v různých evropských zemích.

Zdroj: https://www.transportenvironment.org/what-we-do/electric-cars/how-clean-are-electric-cars

Foto: CHUTTERSNAP, Unsplash