Poslední týden byl pro majitele Facebooku poměrně divoký. Po sérii bezpečnostních kolapsů momentálně čelí trojímu vyšetřování za porušování soukromí uživatelů. Nutno podotknout, že si za všechna obvinění může firma sama.

První impuls přišel od irského úřadu pro ochranu osobních údajů, který se zaměřil na prolomení stovek milionů hesel uživatelů Facebooku a Instagramu, které byly nešifrované uchovávány na místních serverech. Je jasné, že zmíněná kauza bude prošetřována Evropským úřadem pro ochranu osobních údajů a může vést až k pokutě ve výši 4% celosvětového ročního obratu firmy. V tuto chvíli se jedná o několik bilionů dolarů.

V dalším vyšetřování kanadské úřady potvrdily, že Facebook porušuje jejich přísná pravidla o ochraně soukromí. Kancelář pro ochranu osobních údajů oznámila, že se plánuje s firmou soudit před federálním soudem a dosáhnout tak nápravy vážných pochybení. Dodejme, že tato odhalení přišla za dozvuků cambridgského analytického skandálu, který se týkal až 600 000 kanadských obyvatel.

Problémy pro největší sociální síť nastaly i v USA, kde státní zástupce státu New York Letitia James poukazuje na neoprávněné používání zhruba 1,5 milionu uživatelských e-mailů. E-maily, které Facebook používá pro verifikaci uživatelů, byly vinou neopatrnosti použity k úniku dalších dat včetně seznamu kontaktů. Letitia James v této záležitosti prohlásila, že Facebook opakovaně prokazuje nedostatek respektu k informacím uživatelů, a zároveň z těchto informací profituje.

Mluvčí Facebooku Jay Nancarrow oznámil, že je firma v kontaktu s příslušnými úřady.

V tuto chvíli bychom si mohli myslet, že by podobný problém mohl akcie Facebooku ohrozit. Byli bychom však na omylu, akcie Facebooku totiž dále rostou závratnou rychlostí.