Facebook je zahlcen fake news. Po rozsáhlých problémech se zavádějícími zprávami v roce 2016 Facebook začal spolupracovat s několika firmami, které informace kontrolují. Jedna z těchto firem, Full Fact, právě odhlalila výsledky své práce. Jaké jsou výsledky ?

Organizace zvěřejnila 96 kontrol z nichž 59 bylo posouzeno jako lež, 19 jako pokroucená pravda, 7 jako názor a 6 jako satira. Pouze 5 (!) ze všech informací byly pravdivé. Výsledky jsou získané z široké palety příspěvků od současných společenských problémů, přes politiku po pozměněné vědecké poznatky.

Jedna ze zpráv dokonce mohla ohrozit něčí život. V příspěvku je zmíněna rada pro oběti infarktu, které by měly během srdečních problémů co nejvíce a nejsilněji kašlat. Nesmysl odhalila The British Heart Foundation a okamžitě Facebook upozornila. I přesto zůstal příspěvek viditelný.

Ředitel společnosti Will Moy řekl, že: "jsou ve fázi, kdy ještě nedokáží přesně určit informaci jako nepřesnou". Proto některé informace zůstavají na stránkách i po podobných výzvách. Moy si také stežuje na nedostatek inofrmací, které Facebook společnosti podává. I přesto se daří 80% zkontrolovaných nepravdivých informací odstranit.

Výsledky ze zprávy navíc potvrdily, že Facebook sice rozšířil svou podporu do dalších zemí a jazyků. Bohužel stále potřebuje rozšířit v rámci množství zkontrolovaného obsahu a v rychlosti odpovědí na podněty uživatelů. Navzdory tomu se jedná o určitý pokrok v rámci kontroly informací. Dle ředitele Full Factu je potřeba rozšířit takovou kontrolu i najiné platformy a dostat přístup k většímu množství příspěvků.

Zdroj: Engadget