Americká asociace FDA právě schválila nový test na koronavirus SARS-CoV-2, který dokáže odhalit během 45 minut. Test byl vyvinut kalifornskou společností Cepheid a schválen urychleným řízením.

V uplynulých dnech se jednotlivé firmy doslova předhání v tom, která z nich vyvine nejrychlejší a nejlepší test. Svoje způsoby již nabídly společnosti Roche (test do tří hodiny) nebo Thermo Fisher.

Nutno dodat, že toto zrychlené řízení je jedním ze způsobů, jak se jednotlivé asociace a organizace snaží napravit některá zaváhání, a zachránit věci na poslední chvíli. Spojené státy se nastalou krizi snaží zachránit veškerými možnými způsoby. V následujících dnech by měly dorazit i tzv. drive-through (testování z auta) testy, které jsou velmi úspěšné v Jižní Koreji.

Nový rychlotest bude v USA k dispozici příští týden. Nebude k němu potřeba žádných speciálních znalostí. Těžko říct, zda se tyto testy dostanou i do Česka. Naše zdravotnictví má k dispozici rychlotesty dovezené z Číny. Ty jsou určené především v situacích, kdy je nutné zjistit pozitivitu/negativitu velmi rychle.

Zdroj: Business Insider
Foto: ThisisEngineering RAEng, Unsplash