Firma FedEx nebude dále poskytovat expresní dodávku zboží v kooperaci s Amazonem. Jedná se o o zrušení smlouvy na území Spojených Států.

Prohlášení bylo zvěřejněno v pátek a FedEx v něm zároveň potvrzuje, že změna neovlivní další existující kontrakty mezi firmami nebo nějakou jejich další aktivitu. FedEx Expres zahrnuje pouze letovou dopravu. Firma nadále zůstává hlavním partnerem pro "last-mile" dodávky.

Lehce zvýšené emoce vyvolalo prohlášení ve kterém FedEx zmiňuje, že Amazon není jejich největším zákazníkem. Obrat FedExu, který by se dal přisoudit spolupráci s Amazonem představuje méně než 1,3% celkového obratu (data z roku 2018).

Jejich rozhodnutí je důsledkem stále rostoucího boomu elektronického obchodování. FedEx předpokládá, že množství přepravených balíků vzroste do roku 2026 téměř dvakrát. Takovýto růst vyžaduje větší produkci peněz a zmenšení jejich ztrát. Proto se mnoho firem stejně jako FedEx a Amazon zaměřují zejména na celkovou výhodnost svých projektů. Sledování tohoto parametru řadí stejně vysoko jako výzkum a vývoj.

Proto se v současnosti obě firmy zaměřují na poměrně zlomové projekty. V případě FedExu se jedná o autonomní donáškový systém nazvaný SameDay Bot, který je v tuto chvíli spuštěn v testovacím režimu v Memphisu. Amazon oproti tomu v současnosti investuje do společnosti Rivian vyrábějící elektrická auta a vyvíjí plně elektrický donáškový dron ve spolupráci se startupovou firmou Dispatch.