Výuka biologie je v některých oblastech náročná na vizualizaci. Stejně jako v chemii a fyzice se např. v molekulární biologii a genetice dostáváme před problém v uchopitelnosti tématu. A vzhledem k tomu, že vybavení laboratoře pro biologické pokusy není nejlevnější, učitelé se musí spolehnout na videoukázky, a nebo své umělecké schopnosti.

Změnu by mohlo přinést zařízení od firmy Feles. Přístroj, který vypadá jako větší tiskárna v sobě ukrývá prakticky celou biologickou laboratoř. Díky jeho kompaktnosti se jedná o výbornou pomůcku pro střední školy, jejichž laboratoře nabízí pouze základní chemické propriety.

Feles Box v sobě ukrývá základní zařízení pro biologické pokusy. Termocykler, inkubátor, spektrometr, chladící prostor a dotykový displej tvoří jeho základ. Díky tomu se v něm dá např. izolovat DNA nebo využít gelové elektroforézy.

Software je naprogramován velmi jednoduše. Vedle ovládání jednotlivých přístrojů nabízí i možnost sdílení a stahování protokolů. Aplikace bude dostupná ve složitější a jednodušší formě. Jedná se o komplexní přístroj, který působí hravým dojmem, a právě proto dokáže zpřístupnit poměrně složité pokusy jak studentům tak laikům, kteří mají biologii jako svůj koníček.

I přes nesporné výhody se bohužel jeho přítomnosti v českých školách nejspíše jen tak nedočkáme. Aby byl plně využit jeho potenciál, bylo by třeba použít aspoň tři kusy v jedné vyučovací hodině. A cena 3000 dolarů za kus je zkrátka moc vysoká pro české školství.

Foto: FelesBio