Osmiletý kříženec chrta Kössi je první z šestnácti čtyřnohých pomocníků, kteří budou nasazeni na letiště v Helsinkách. Tito psi byli speciálně vybráni. Mají totiž rozsáhlé zkušenosti s identifikací různých biologických vzorků.

„Pilotní projekt, který bude zahájen v úterý 22. 9., je jedinečný a první na světě. Žádné jiné letiště se nepokusilo použít psí čich proti COVID-19 v tak velkém měřítku. Jsme potěšeni iniciativou města Vantaa. To může být další krok vpřed na cestě k porážce COVID-19.“ řekla ředitelka letiště Ulla Lettijeff ze společnosti Finavia.

„Ve spolupráci s finskou celní správou se připravujeme na potenciální scénář, kdy společně se psi převezmeme kontrolu nad situací.“  uvedla Susanna Paavilainen, výkonná ředitelka společnosti  WiseNose - Suomen hajuerottelu ry a koordinátorka výzkumné skupiny DogRisk na univerzitě v Helsinkách.

Detekce COVID-19 je pro psy snadná. Podle předběžných testů provedených výzkumnou skupinou na Veterinární fakultě Helsinské univerzity jsou psi schopni ucítit virus s téměř stoprocentní jistotou. Mohou ho také identifikovat několik dní předtím, než příznaky vůbec začnou. To je něco, co ani ty nejlepší laboratorní testy nedokáží.

Kříženec chrta Kössi je schopný identifikovat COVID-19 do 7 minut z 5 možných vzorků. (zdroj:aviation24.be)

Psi nebudou s potencionálně nakaženými COVID-19 v přímém kontaktu. Měli by vykonávat svojí práci na speciálním místě. Lidé, kteří budou test podstupovat, si otřou pokožku testovacím ubrouskem a vloží ho do připravené nádoby, která se poté podá psovi. Tento krok by měl ochránit psovoda před infekcemi všeho druhu. Pokud bude výsledek testu pozitivní, nasměrují pracovníci letiště cestujícího ke zdravotnickému centru u města Vantaa, které se nachází v blízkosti letiště.

„Psi musí čas od času odpočívat. Zatímco budou dva psi pracovat, další dva budou na přestávce. Služba je určena především cestujícím, kteří přijíždějí do země ze zahraničí.“ dodává Susanna Paavilainen. První výsledky nasazení psů budou známé během několika dnů či týdnů.

Zdroj: aviation24.be
Zdroj úvodního obrázku: Romualdo Olazábal