Fisker Inc., jak zní celý název společnosti, založil dánsko-americký podnikatel, inovátor a světově proslulý automobilový designér Henrik Fisker. Ten se v roce 2016 rozhodl uplatnit své dlouhodobé zkušenosti z automobilového průmyslu, v minulosti pracoval například pro společnosti BMW, Aston Martin nebo Ford, a založit novou automobilku, jejíž hlavním cílem bude vyrábět elektrické, ekologicky šetrné automobily. První z nich má být představen na začátku nového roku na soukromé akci.

Nový automobil ponese název Fisker Ocean a bude mít kompletně elektrický pohon. Z konkrétních aspektů vozidla ještě nebylo nic potvrzeno, ale společnost již prohlásila, že by nový model měl obsahovat 80 kWh lithium-iontovou baterii, která na jedno nabití nabídne dojezd až 480 km.

Je samozřejmostí, že ekologická šetrnost nekončí u pohonu. Střechu automobilu budou tvořit solární panely, které mají prodloužit dojezdovou vzdálenost až o 1500 km ročně, zatímco interiér bude tvořen materiály z recyklovaných triček a rybářských sítí vylovených z oceánu.

Ve prospěch automobilu hovoří i jeho avizovaná cena, která byla v minulosti odhadována na 40.000 USD (asi 900.000 Kč). Od té doby však došlo k upřesnění podmínek ze strany Fiskeru. Fisker Ocean bude převážně dostupný pouze přes mobilní aplikaci, kde si ho bude možné pronajmout. Po zaplacení úvodní splátky ve výši 3.000 USD, bude měsíčni pronájem auta stát kolem 380 USD. Celkově je cena srovnatelná s podobnou službou, kterou nabízí Tesla u svého Modelu 3. V celkové částce je přitom zahrnuta cena auta i údržba. Přes mobilní aplikaci už je možné si model Ocean rezervovat, přestože auto samotné ještě nebylo formálně představeno. Společnost Fisker doufá, že model prodeje přímo zákazníkovi přinese, podobně jako u Tesly, nárůst v popularitě.

Prodej bude zahájen v roce 2020, zatímco produkce ve velkém měřítku začne až v roce 2021.

Zdroj: New Atlas, CNET