Formlabs je americká společnost, která si dala za cíl, co nejvíc zjednodušit výrobu napříč nejrůznějšími obory. Na trh tak přichází nová kompaktní 3D tiskárna Form 3B určená přímo zubařům.

Form 3B je produktem nově otevřeného oddělení "Formlabs Dental".  Díky tiskárně se práce zubařů může znovu o něco zrychlit a zefektivnit. Nezbytnou výhodou je, že může pracovat s biokompatibilními materiály. V současnosti se dá použít k tvorbě korunek, můstků, zubních náhrad a nebo chráničů.

Firma používá techniku stereolitografie (SLA), kdy se postupně vytvrzují polymery, díky působení různých vlnových délek (především UV záření). Díky tomu dochází k vyvrstvení daného předmětu podle dostupného templátu. Narozdíl od FDM (Fused Deposition Modeling) přináší větší přesnost a vyšší rozlišení. Metoda SLA je nicméně o něco dražší, což se odráží i v ceně výsledných produktů.

Tiskárna Form 3B je upravenou modifikací modelu 3, který byl představen dříve v tomto roce. Je tak zhruba o 20 tisíc korun dražší. Stomatolog (či zubní technik) však za připlacené peníze dostane upravený software a roční servis, ve kterém jsou zahrnuté i kompletní výukové plány pro správnou manipulaci se zařízením.

Tiskárna by měla plně fungovat s fotokompozitem (dentální syntetická pryskyřice). Firma doporučuje používat fotokompozit od společnosti Spectra, která je jejich dodavatelem od roku 2012. Mezitím bude oddělení Formlabs Dental na vlastních materiálech, které budou lépe přizpůsobitelné tiskárně. Zároveň s tím chce dosáhnout ještě lepší optimalizace aby práce byla co možná nejrychlejší.

Foto: Formlabs