Důležitost včasného podchycení nádorového bujení snad není třeba zmiňovat. Jedním z hlavních cílů technologických společností, usilujících o nalezení léku na rakovinu je proto vyvinutí bezpečné a minimálně invazivní metody včasného odhalení nemoci.
Investoři proto utratili stovky milionů dolarů, aby našli spolehlivý způsob, jak rakovinu odhalit jednoduchými postupy, jako je například odběr krve. Investováno bylo více než 160 milionů dolarů do kalifornského startupu Freenome v San Franciscu.
Od roku 2014, kdy byla společnost založena, vyvíjí test pro vyšetření různých typů rakoviny. Výzkum začal v oblasti rakoviny prostaty, ovšem od svého vzniku se zaměřil i na další typy karcinomů, zejména tlustého střeva a konečníku.
Tím, že společnost používá více vstupů, než jen odběr genetického materiálu nádorů, mohou testy společnosti Freenome detekovat onemocnění ve výrazně včasnějších stádiích, než tradiční metody, které jsou mimo jiné více invazivní a mohou zanedbat některé časné příznaky.
Význam investic do zmíněného kalifornského startupu podtrhují statistická fakta - rakovina tlustého střeva a konečníku, která je druhou nejsmrtelnější rakovinou na území Spojených států má podle National Cancer Institute v případě včasného odhalení relativní míru přežití nad pět let až 90%.
Zdrojem financí Freenome jsou RA Capital Management a Polaris Partners. K těmto dvěma investorům se přidaly i některé fondy, například T. Rowe Price Associates, Roche Venture, Kaiser Permanente Ventures, nebo investiční skupiny BrightEdge Ventures.
Společnost Freenome uvedla, že získané prostředky budou použity na provedení ověřovacích studií a testy pro americkou Food and Drug Administration (FDA), či Centers for Medicare and Medicaid Services (CMS).
Zdroj: Techcrunch


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze