Micrashell je zajímavý oblek, jehož úkolem je chránit uživatele před nákazou virovými onemocněními. Za návrhem obleku stojí společnost Production Club sídlící v americkém Los Angeles. Nikoho nepřekvapí, že hlavní motivací tvůrců byla současná situace s pandemií onemocnění COVID-19 a všudypřítomná nařízení vyžadující společenský odstup. Autoři návrhu zmiňují také negativní efekty izolace na duševní zdraví nebo ekonomiku.

Oblek Micrashell tak má být alternativou restriktivních opatření, která umožní jeho majitelům obnovit společenské kontakty bez rizika přenosu virového onemocnění. Designeři zmiňují, že oblek byl vyvinut s důrazem na jeho využití během nočního života, živých koncertů a v zábavním průmyslu. Přestože v Evropě se již ve většině zemí nastolená nařízení pomalu uvolňují, stále nemůže být řeč o plných barech nebo koncertech pro tisíce návštěvníků. Podobný oblek by tak i v našich končinách mohl urychlit návrat do normálnějších kolejí. Navíc může přijít vhod, pokud v budoucnu dojde k další silné pandemické vlně koronavirového onemocnění nebo nedejbože k rozšíření jiných virů.

Pohled na samotný oblek (zdroj: Production Club)

Jak tedy celý oblek vypadá? Chrání pouze horní polovinu těla a z pochopitelných důvodů cílí na ochranu hlavy a rukou. Jakási helma je tvořena průhledným plastem, který má být vysoce odolný proti proříznutí a zároveň snadno dezinfikovatelný. Vzduch je do helmy přiváděn skrze filtry. Helma je pomocí ramenních popruhů a hrudního pásu spojena s ochrannými návleky na paže. Hrudní pás je vybaven bateriemi, které se starají o fungování obleku, ale zároveň mohou nabíjet váš telefon. Pro ten je připraveno pouzdro na paži, které umožňuje jeho bezkontaktní ovládání.

Oblek disponuje spoustou pokročilých funkcí. Tvůrci se například chlubí možností pít nebo kouřit bez nutnosti sundání ochrany. K tomu mají sloužit speciální komory v obleku. Oblek, který zakrývá jen část horní poloviny těla, umožňuje nošení běžného oblečení a není dodatečnou komplikací v případě nutnosti využít toaletu. Pohodlnost obleku Micrashell byla podle autorů jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících jeho návrh.

Zdroj: https://production.club/micrashell

Zdroj obrázků: Production Club