Rakovina slinivky břišní (pankreatu) má nízkou pětiletou míru přežití. Léčba je často obtížná, pokud operace nepřichází v úvahu. V časopise Nature byla publikována nová studie, ve které se píše, že vypnutí genu GREM1 (Gremlin 1) má za následek větší rozšíření rakoviny slinivky břišní. Jeho opětovným zapnutím však může dojít ke snížení šíření rakoviny.
Rakovina slinivky břišní
Karcinom slinivky břišní je závažný typ nádorového onemocnění. Slinivka je orgán, který v těle plní dvě základní a velmi důležité funkce. Podílí se významně na tvorbě trávicích šťáv (enzymů, které napomáhají rozkladu potravy ve střevě) a také produkuje hormony jako je například inzulín. Podle American Cancer Society, je pro lékaře obtížné ji najít a včas diagnostikovat. Lidé často nemají příznaky, dokud se rakovina nerozšíří. Pětiletá míra přežití je kolem 42 %, když je nádor stále lokalizován a nerozšířil se do jiných oblastí. Někdy může chirurgický zákrok odstranit nádor a prodloužit pacientovi život.
Gen GREM1
Vypnutí genu je hlavním znakem šíření rakoviny slinivky břišní. Vědci ve studii použili myši a organoidy. Organoid je miniaturizovaná a zjednodušená verze orgánu vyrobená in vitro ve třech rozměrech. Podívali se na nejběžnější typ rakoviny slinivky břišní: pankreatický duktální adenokarcinom (PDAC). Když se tato rakovina šíří, přechází z určitého typu zvaného epiteliální na jiný typ zvaný mezenchymální. Tento posun ovlivňuje agresivitu rakoviny a účinnost léků.
Grem1 je nezbytný pro udržení rakoviny slinivky břišní ve stabilnějším epitelálním stavu v porovnání s mezenchymálním stavem, který je nebezpečnější. Poznamenali, pod odstranění Grem1 u myší s rakovinou slinivky břišní, přešel nádor z epitelového do mezenchymálního stavu během několika dní.
Výzkumníci zjistili, že rakovina slinivky břišní metastázovala do jater s odstraněným Grem1 u 90 % myší. Metastázy v játrech byly pozorovány pouze u 15 % myší se standardním („wild typem“) Grem1. Myši, u kterých byl gen Grem1 nadměrně exprimován, se rakovina vrátila do epitelového „stabilnějšího“ stavu.
Výsledky a limitace této studie
Data, která autoři posbírali jsou klíčová při vývoji budoucí léčby rakoviny slinivky břišní, ale nejsou bez omezení. Použití myších modelů a organoidů limituje přenos dat na lidi.
Vzhledem ke zmenšené míře přežití pacientů tato studie přispívá k pochopení povahy této rakoviny. Jelikož informace v této oblasti přibývají, doufejme, že to povede k vyšší míře přežití u pacientů trpících tímto typem rakoviny.
Originální publikace: Nature (IF: 49.962)
Zdroj: Medicalnewstoday.com
Úvodní foto: Unsplash, National Cancer Institute
Více o rakovině na CZECHSIGHT:






Martina Csomová
Studentka Fyziologie živočichů a člověka zabývající se kardioprotektivními mechanismy. Ve volném čase si ráda přečte knížku, chodí na procházky do přírody a vymýšlí nové recepty.
Vstup do diskuze