Pokud bychom chtěli solární energií nahradit fosilní paliva, potřebovali bychom z ní získat více než pouhé generování elektřiny. Zlomovým bodem je nahrazení energeticky náročných průmyslových procesů. K tomu má teď nejblíže startup Heliogen, kterému se podařila prolomit tepelná hranice 1000°C.

Heliogen tak díky svému systému koncentrované energie pokročil o několik mílových kroků dopředu. Doposud se nepodařilo překročit hranici 565°C.

Systém využívá programu na bázi umělé inteligence, jehož cílem je zaměřit širokou paletu zrcadel a světelné paprsky z nich koncentrovat na jediné místo.

Společnost, která je podporovaná Billem Gatesem, dosáhla vytyčeného cíle hned první den pokusu. Zatím se jedná jen o zdolání důležité hranice. Na praktické využití si budeme muset ještě chvíli počkat.

Nicméně, je tento počin velmi důležitý. Průmyslová výroba je zodpovědná za více než 20% emisí. Pokud se podaří tento způsob zpracovávání energie aplikovat do praxe, půjde o velký krok v boji s klimatickou změnou. Pro Heliogen je navíc dalším cílem prolomení hranice 1500°C, což by znamenalo možné využití ve výrobě vodíku a syntetických plynů.