Výroba autonomních vozidel není snadná záležitost. Auta, která mají být schopna se sama pilotovat musí obsahovat specializované systémy umělé inteligence, které je třeba naučit řídit. Společnost Volvo doufá, že právě herní průmysl pomůže urychlit vývoj umělé inteligence pro autonomní vozidla.

Umělou inteligenci lze učit řídit buď v reálném světě, anebo ve virtuálním světě za pomocí simulací. Společnosti jako Tesla, Waymo a Nuro, jenž patří mezi tahouny vývoje na poli umělé inteligence pro vozidla, testují umělou inteligenci v reálném světě. Ta je tak vystavena velkému množství rozdílných scénářů ze silničního provozu.

Hlavním důvodem pro takový vývoj je, že čím více scénářů umělá inteligence zažije, tím lépe bude předvídat nevyzpytatelné situace na silničních komunikací. Testování v reálném světě má nicméně i řadu bezpečnostních obav. Především to, co bude následovat, když se autonomní auto pokazí či zapříčiní dopravní nehodu.

Takové problémy nenastanou v situaci, kdy je umělá inteligence testována pouze ve virtuálním prostředí. Je pravda, že virtuální testování sice částečně zkresluje realitu, ale je nepochybně bezpečnější.

Inženýři ve společnosti Volvo berou v potaz právě druhý scénář, tedy využití virtuálního prostředí pro vývoj umělé inteligence. Pro tento účel vyvinuli jízdní simulátor, jehož cílem je zlepšit technologie autonomních vozidel.

Snad nejzajímavější částí je, že Volvo pro svůj jízdní simulátor používá nejnovější herní technologie. Simulátor má pohyblivé sedadlo řidiče, volant s haptickou zpětnou vazbou a virtuální realitu. Dále simulátor využívá také engine od Unity, který se obvykle používá k navrhování videoher. Tento software umožňuje konstruktérům společnosti Volvo simulovat dopravní scénáře pomocí skutečného automobilu na skutečné zkušební trati, aniž by to někoho zbytečně ohrozilo.

Hraní her a navrhování vozidel ve Volvu našly společného jmenovatele – vývoj umělé inteligence. Mnoho řidičských a závodních her se snaží být co nejrealističtější. Zdá se tedy, že právě tato technologie nyní pomůže ve vývoji autonomních vozidel.

Ve videu níže se můžete podívat na oficiální představení virtuálního simulátoru, který ve Volvu používají.

Zdroj: https://www.slashgear.com/volvo-created-the-ultimate-driving-simulator-using-the-latest-gaming-tech-27649041/

Foto:Fredrick Tendong,Unsplash