Vozítko Curiosity, se prohání po Marsu již více než 8 let. Tým, který je za něj odpovědný pracuje za běžných podmínek v laboratoři proudového pohonu v Kalifornii. Nyní vědci ukazují světu, jak si přizpůsobili své kuchyňské linky nebo obývací pokoje do provizorního laboratorního prostředí tak, aby pokračovali v normálním provozu.

20. března vědci poprvé v historii ovládali vozítko Curiosity čistě ze svých domovů. Nikdo z výzkumníku od té doby v laboratoři nebyl, i přes to jsou schopni vozítko stále bedlivě sledovat. Vědci ovládají Curiosity ze vzdálenosti téměř 200 milionů kilometrů, ale přenesením práce do svých domovů dali „home office“ nový rozměr.
Vědci museli být ve svých domovech kreativní. Monitory, headsety a další vybavení jim bylo doručeno domů a k udržení kontaktu mezi sebou používají aplikace k chatování a videohovorům.
„Za běžného provozu jsme všichni v jedné místnosti, kde sdílíme obrazovky, fotografie a data,“ říká vedoucí týmu, astrofyzička Alicia Allbaught. “Běžně pracujeme v malých skupinách, ale komunikujeme spolu i přes celou místnost.“
Přenášení procesu do virtuálního prostředí zabere vědcům každý den hodinu až dvě. Musí neustále pečlivě kontrolovat, že u každého výzkumníka fungují všechny systémy tak, jak mají.
I přes to, že nyní spolu vědci nemohou pracovat v rámci jedné místnosti, ovládat vozítko se jim zatím daří. Curiosity i po osmi letech od svého přistání na Mars pokračuje ve své misi, nadále zachycuje úžasné snímky a provádí neuvěřitelné objevy.
„Typická, učebnicová NASA“ říká vedoucí vědeckých operací Carrie Bridge. „Objevil se problém a my museli věci vymyslet tak, aby fungovaly. Mars se pro nás nezastavil, stále ho prozkoumáváme.“
Obrázky: The Conversation


Jacqueline Bernasová
Humanistka, co se snaží vidět svět v co nejširších kontextech. Nenapravitelný snílek milující knihy a filmovou hudbu. Univerzita Karlova.
Vstup do diskuze