Huawei je v poslední době obětní beránek USA a politiky Donalda Trumpa. Kvůli sankcím a údajné špionáži je prodej výrobků Huawei ve Spojených státech zakázán a spolu s tím je této čínské značce znemožněna spolupráce se všemi americkými firmami. To však Huawei nezabránilo investovat do vývoje velké finanční prostředky a výsledkem má být 5nm procesor a nová technologie čočky fotoaparátu.

Huawei P40 Pro 5G je zatím poslední vlajkový model této čínské společnosti. Huawei Mate 40, který by měl přijít koncem léta, bude nabitý technologiemi. (Zdroj obrázku: Huawei)

Procesor si již delší dobu navrhuje Huawei sám a výrobu nechává na externím dodavateli TSMC. Stejným principem funguje například i Apple se svými procesory do iPhonů a iPadů. Naprostá většina dnešních procesorů využívá 7nm výrobní postup, což přináší vysoký výkon a nízkou spotřebu čipu. Nadcházející model Huawei Mate 40 bude mít ve svých útrobách čipset vlastní výroby jménem Kirin 1020, který bude postaven na 5nm architektuře. To zajistí nárůst výkonu v řádu několika desítek procent při snížení energetické náročnosti.

Čím menší je hodnota výrobního procesu, tím se na plochu čipu vleze více tranzistorů. Huawei v oblasti hrubé síly svých procesorů nebyl na úrovni jiných výrobců v čele s Qualcomm a Apple, ale tento rok se díky novému výrobnímu procesu může situace změnit. Kde však Huawei exceluje, je kvalita fotoaparátů. Na základě nezávislých testů společnosti DxOMark má dokonce model P40 Pro nejlepší fotoaparát ze všech dnešních smartphonů. I v této oblasti chce být Huawei ještě lepší.

Photo by Douglas Bagg / Unsplash

V modelu Mate 40 se totiž má objevit nová technologie čoček fotoaparátu zvaná Free-form lens. Ta je používána zejména u dioptrických brýlí a má zásadně vylepšit výsledných fotografií. Čočka by měla speciální tvar, díky kterému bude vylepšena úroveň nočních snímků a zároveň se eliminuje zkreslení krajů u fotografií z širokoúhlého fotoaparátu. Huawei Mate 40 bude velmi výkonný a skvěle vybavený telefon, který však bude postrádat jednu zásadní věc - služby Google. Pokud se sankce neuvolní, nebude pro čínskou společnost lehké uspět na světovém trhu.

Zdroj: https://www.phonearena.com/news/huawei-mate-40-camera-chipset-upgrades_id123737

Zdroj obrázků: oficiální stránka Huawei, unsplash.com