Na povrch vyvstaly další okolnosti, které mohou přilít olej do ohně v kauze Huawei vs. Americká vláda. Washington Post právě obdržel dokumenty, ve kterých se píše o spolupráci čínské firmy Huawei a Severní Korei na poskytování 3G sítě.

Pokud se tyto informace potvrdí dostane se americké vládě do rukou další materiál, díky kterému bude moci znovu sankcionovat značku Huawei. Američané zkoumali možnou spolupráci mezi oběma stranami již dříve. Zatím však bez jasného výsledku.

Zmíněná zpráva byla poskytnuta bývalým zaměstnancem Huawei. Je opatřena dalšími dokumenty, které potvrzují danou spolupráci. Pochopitelně se zdroj snaží zůstat v anonymitě ve strachu z možných represí. Společnost se ke kauze staví negativně a odmítá jakoukoli spolupráci s KLDR.

Z oficiálního vyjádření firmy plynou pouze prázdná slova, která vypovídají jen o současné situaci jejich zahraničního obchodu. O minulých aktivitách se v ní nic nepíše.

Detaily smlouvy jsou zatím poměrně komplikované a neobjasněné. Víme, že Huawei spolupracoval s Panda International Information Technology, což je státem vlastněná firma, která měla za úkol dostat do Korei různá příslušenství pro správné fungování sítě. Mělo k tomu dojít již před několika lety.

Konkrétnější informace zatím nemáme. Díky nastálým tlakům předpokládáme další doplňující vyjádření firmy.