Hubbleův teleskop obíhá Zemi již 30 let. Stárnoucí satelit měl v minulosti několik problémů, nicméně stále nepřestává zachycovat jedinečné fotografie okolního vesmíru. Např. na začátku července detailně zachytil Saturn ze vzdálenosti 1,35 miliard kilometrů. Planetu lze přitom běžným okem zachytit jen jako zrnku světla.
Na severní polokouli Saturnu je aktuálně léto, což víme proto, že horní polovina planety je natočená směrem k Zemi, resp. ke Slunci. Nicméně léto na Saturnu se výrazně liší od léta na Zemi. Plynný obr nezískává většinu svého tepla ze Slunce, ale ze svého vnitřku. Proto činí průměrná teplota na Saturnu -178°C.
Záběry z Hubbleova teleskopu jsou nejen krásné, ale zároveň pomáhají výzkumníkům objevovat na Saturnu další nové detaily. Z nového snímku vědci zjistili, že na severní polokouli planety se nachází světle červený opar. NASA si myslí, že opar mohl vzniknout změnami v atmosférické cirkulaci, kterou mohl způsobit sluneční svit. Další možností je fotochemický zákal, protože jak je na fotografii vidět, jižní pól má světle modrý odstín.
Planetární vědkyně z NASA Amy Simon řekla: „Je neuvěřitelné, že i po několika letech na Saturnu stále pozorujeme sezónní změny.“
Na obrázku jsou zároveň vidět 2 z celkem 82 měsíců, které Saturn obíhají. Malá tečka v pravé části obrázku je měsíc Mimas a trochu větší tečka pod Saturnem je měsíc Enceladus.
Hubbleův teleskop byl vyslán na oběžnou dráhu Země v roce 1990. Od té doby provedl více než 1.3 milionu pozorování a fotografuje většinou velmi vzdálené galaxie, mlhoviny a hvězdy. Výjimečně zachytí i planety blíže Zemi, jako nyní v případě Saturnu.
Saturn bývá fotografován každý rok v rámci Outer Planet Atmosphere Legacy a každá fotografie vypadá trochu jinak. Fotografie pořízené v takovém detailu pomáhají výzkumníkům pozorovat sluneční systém bez toho, aniž bychom museli ke každé planetě vypravovat drahé mise, které jsou drahé, a navíc trvají dlouhou dobu.
Nicméně k zodpovězení některých často kladených otázek, např. jak se zformovaly Saturnovy prstence, bude potřeba rakety vyslat.
Zdroj: www.sciencealert.com
Obrázek: NASA


Jacqueline Bernasová
Humanistka, co se snaží vidět svět v co nejširších kontextech. Nenapravitelný snílek milující knihy a filmovou hudbu. Univerzita Karlova.
Vstup do diskuze