Hubbleův vesmírný dalekohled byl vypuštěn na oběžnou dráhu v roce 1990 americkou vesmírnou agenturou NASA ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Během posledních více než třiceti let pak pořídil obrovské množství snímků vesmíru, které by nebylo možné získat ze Země, a výrazně posunul vpřed pole astronomie a astrofyziky.

Pokročilý věk tohoto zařízení se však již začíná ukazovat skrz postupné výpadky jednotlivých zařízení, které se poté musí technici NASA snažit napravit za pomoci vzdálených příkazů ze Země. Astronauty byl tento vesmírný teleskop naposledy opraven v roce 2009; vzhledem k tomu, že však nyní již byly lety astronautů raketoplánem ukončeny, další fyzická oprava teleskopu nepřipadá v úvahu.

Nynější porucha se na teleskopu odehrála v neděli 13. června, kdy selhal počítač řídící vědecké operace dalekohledu. Od té doby je vesmírný dalekohled mimo provoz. NASA však je schopna komunikovat s hlavním počítačem a pokouší se tedy problém opravit. Podle předběžných údajů se zdá, že selhala jedna z počítačových pamětí.

Vzdálené galaxie vyfocené Hubbleovým vesmírným dalekohledem. Zdroj: NASA, CC BY 4.0

Co bude dál?

Hubbleův vesmírný dalekohled, podobně jako další komplikovaná vesmírná zařízení, obsahuje každou kritickou součástku dvakrát, včetně palubních počítačů. Technici NASA se tak nyní pokoušejí vzdálenými příkazy aktivovat náhradní počítač pro vědecké operace, který by mohl převzít roli jednotky, která je nyní poškozena. Pokud se to podaří, Hubbleův vesmírný dalekohled bude sloužit na poli astronomie i nadále.

Ovšem i pokud dojde k úspěšné opravě, nedá se očekávat, že tento vesmírný dalekohled bude fungovat ještě dlouhou dobu. Zařízení na dalekohledu byla vyvinuta s očekávanou životností 15 let, přičemž nyní již operují ve vesmíru více než 30 let. Hubbleův vesmírný dalekohled tak bude v blízké budoucnosti nutné nahradit novějším zařízením.

Tuto roli by měl převzít připravovaný Vesmírný dalekohled Jamese Webba (James Webb Space Telescope), který opět připravuje NASA ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou. Tento teleskop bude mít výrazně lepší rozlišení a citlivost než Hubbleův vesmírný dalekohled a umožní tak nové objevy na poli astrofyziky. Tento teleskop se však potýká s problémy při sestavování a opakovanými odklady jeho startu. Původně měl být Vesmírný dalekohled Jamese Webba vypuštěn na oběžnou dráhu v roce 2007; v současnosti je jeho start naplánován na říjen tohoto roku.

Hlavní zrcadlo připravovaného Vesmírného dalekohledu Jamese Webba. Zdroj: NASA/Desiree Stover, CC BY 2.0

Zdroj: Tisková zpráva NASA
Úvodní obrázek: Hubbleův vesmírný dalekohled, NASA/ESA, CC BY 4.0