Jak ukázaly dřívější výzkumy, ibišek může posílit imunitní systém, regulovat krevní tlak či přispět ke snižování tělesné hmotnosti. V nejnovější studii nyní vědci zjistili, že ibišek může také pomoci v boji proti Alzheimerově chorobě – flavonoid gossypetin obsažený v této rostlině totiž podporuje buněčný proces zvaný mikrogliální Aβ fagocytóza, která slouží ke zbavování se tzv. amyloidu beta (Aβ).
Studie jihokorejských vědců byla publikovaná v časopisu Alzheimer’s Research and Therapy.
Aβ je vláknitý proteinový agregát – jedná se v podstatě o nesprávně sbalený protein, který je tak nefunkční a v této podobě navíc také toxický. U pacientů s Alzheimerovou chorobou tvoří Aβ hlavní složku senilních plaků a neurofibrilárních klubek v mozku, a proto se označuje za jednu z hlavních příčin tohoto onemocnění.
Gossypetin aktivuje imunitní odpověď, při které mikroglie (buňky účastnící se imunitních dějů v mozku) vychytávají tento Aβ, a tak minimalizují kognitivní poruchy, které Alzheimerovu chorobu doprovázejí. Mikroglie odstraňují agregáty složené z Aβ a dalších složek jejich pohlcením a degradací (fagocytóza), čímž chrání mozek před poškozením. Nicméně neustálá expozice amyloidu β postupem času mikroglie vyčerpá a nastane chronická zánětlivá reakce vedoucí k poškození nervových buněk, narušení kognitivních funkcí a ztrátě paměti.
Výzkumný tým Pohang University of Science and Technology zjistil, že u myší, které byly vystaveny po dobu tří měsíců léčbě gossypetinem, došlo k poklesu různých typů agregátů Aβ, které se běžně nacházejí v mozkové tkáni pacientů s Alzheimerovou chorobou. Vědci rovněž zaznamenali, že zhoršená paměť a zhoršené kognitivní funkce byly u myší po podstoupené léčbě téměř obnoveny do normálního stavu.
V následujícím kroku vědci provedli tzv. single-cell sekvenaci RNA, která jim ukázala, jaké geny jsou v každé jednotlivé buňce exprimovány. Analýza prokázala, že gossypetin zabraňuje expresi genů spojených s chronickými zánětlivými reakcemi. Zároveň také potvrdili, že gossypetin usnadňuje odstraňování Aβ mikrogliemi. Kromě toho léčba gossypetinem zlepšila prostorové učení a paměť snížením ukládání Aβ v hipokampu a kortexu myší.
Studie tak poskytuje základ pro navazující výzkum bezpečnosti a účinnosti léčby gosypetinem. „Potvrdili jsme, že odstranění agregátů Aβ usazených v mozku je účinné při prevenci a léčbě demence. Gossypetin z ibišku přispěje k vývoji bezpečného a dostupného léku pro pacienty trpící Alzheimerovou chorobou,“ shrnuje důležitost výzkumu profesor Kyong-Tai Kim.
Originální publikace: Alzheimer's Research & Therapy (impact factor 8.1)
Zdroj: Labroots
Zdroj titulního obrázku: Robert Thiemann, Unsplash
Přečtěte si více o Alzheimerově chorobě na CZECHSIGHT:






Michaela Novotná
V rámci svého doktorského studia mikrobiologie na Univerzitě Karlově se zabývá antibiotickou rezistencí u stafylokoků. Pokud není zrovna v laborce, vydává se do přírody nebo si přečte dobrou knížku.
Vstup do diskuze