Z toho důvodu oslovila firma PREFA Aluminiumprodukte, jakožto tvůrce této technologie, například majitele horských chat na vrcholu Großglockneru (nejvyšší hora Rakouska, 3798m n.m.), nebo legendární restaurace Piz Glor ze švýcarské hory Schilthorn, nacházející se v nadmořské výšce téměř 3000 m n. m. Zde se technologie blýskla nejen v souboji s místními nepříznivými živly, ale i v bondovce z roku 1969 se Seanem Connerym, V tajné službě Jejího veličenstva.
Přestože střecha využívá hliníkové konstrukce, montáž je založena na zcela jiném přístupu, než u příbuzných variant ze stejného materiálu. Na rozdíl od nich není lepena a nevyužívá hřebíky či vruty, ale systém skrytých příchytek, které jsou patentem společnosti. Konstrukce je kompletně sešroubována, což střeše dává vlastnosti, dovolující čelit silným poryvům větru. Sklidila úspěch i v bouřích s větrem o rychlosti 235 km/h. Pro srovnání – v České republice držíme rekord z letošního února s 223 km/h na vrcholu Sněžky.
Použitý hliník je oproti běžnějším materiálům poddajnější a lze s ním snadno pracovat i v teplotách pod bodem mrazu. Je také bez ztráty kvality 100% recyklovatelný a jeho zpracování ve střešní krytinu vyprodukuje výrazně méně oxidu uhličitého, než jiné materiály. Často jsou slýchány názory, že se hliníková střecha výrazně prodraží. Z hlediska dlouhodobé investice je to však mýtus, neboť oproti ní například obyčejný pozinkovaný plech rychleji stárne a vyžaduje opakované nátěry. Jako alternativa připadá v úvahu i měď, která podobně jako hliník nepodléhá korozi, nedosahuje však takové odolnosti a je citelně dražší.
PREFA se při vývoji střechy zaměřila hned na několik aspektů. Obyčejný hliník posunula na úroveň skutečně spolehlivého štítu nad hlavou. Střecha je například pokryta silnou oxidační vrstvou, která ji efektivně chrání před korozí. Váhou se falcované tašky rovnají 1/10 váhy klasické střechy. V souladu s rostoucím trendem využívání udržitelné energie umožňuje i montáž fotovoltaiky. S úspěchem byla střecha použita i k ochraně památek. Posloužila jako levnější alternativa k napodobeninám historických prvků Graabeskirche v německých Cáchách nebo hlavního nádraží v St. Pölten.
Jejich přístup můžeme považovat za elegantní kombinaci funkčnosti a vkusného designu, který lze ve stavebnictví využít netradičně univerzálním způsobem. Tato česká firma, která mimo jiné nabízí i fasádní systémy, zárověň drží krok s moderními digitálními trendy a nabízí na svých stránkách pro všechny zdarma konfigurátor střechy, aby si potenciální klienti mohli vyzkoušet, na kolik by je vyšla střecha, která s grácií vydrží i nehostinné podmínky vrcholků rakouských alp.
Zdroj: Redakční článek Czechsight
Foto: PREFA

- TECHNOLOGIE
- Technology
- STAVEBNICTVÍ
- CONSTRUCTION
- Architektura
- ARCHITECTURE
- MATERIÁLY
- MATERIALS
- BUSINESS

Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze