Tým robotiků z Teheránské univerzity představil svůj nejnovější výtvor. Humanoidní robot Surena IV je až překvapivě vyspělý. Na demonstračním videu předvádí schopnost uchopit předměty, vrtat do zdi, napsat své jméno na tabuli nebo vyfotit si selfie se svými tvůrci.

Představení robota (zdroj: IEEE Spectrum)

Za robotem stojí tým více než 50 vědců z Centra pro pokročilé systémy a technologie, který na nejnovějším robotovi pracoval po dobu čtyř let. První verze robota Surena přitom spatřila světlo světa již v roce 2008 a ke svému pohybu využívala pouze kolečka zabudovaná v chodidlech. Druhá verze již byla schopná chůze. V roce 2015 tým dokončil donedávna poslední verzi Surena III, která již dokázala například chodit do schodů nebo kopat do balónu. Hlavním cílem týmu v posledních letech bylo zlepšit schopnost robota uchopit a využívat předměty. Zveřejněné video tak demonstruje úspěch týmu, kdy robot dokáže vykonávat jak silově zaměřené činnosti (vrtání do zdi), tak činnosti vyžadující jemnou motoriku (psaní na tabuli).

Robot je také vybaven senzory v chodidlech, které mu mají umožnit chůzi po nerovném povrchu. Maximální rychlost chůze je 0,7 km/h. Další senzory pak mají na starosti stabilitu robota a naklánění jeho těla tak, aby se zabránilo pádu. Kromě technologického vylepšení se tým zaměřil i na vnější design robota. Cílem bylo podle tvůrců vytvořit robota, který bude co nejvíce reprezentovat hodnoty jako lidskost a mír.

zdroj: spectrum.ieee.org

úvodní obrázek: IEEE Spectrum