V boji proti klimatickým změnám se Irsko rozhodlo do roku 2040 vysázet 440 milionů stromů. Irská vláda chce tímto krokem pomoci k neutralizaci uhlíkové stopy.

Vysazování stromů je jen jedním z několika kroků, kterým chce Irsko přispět. Do roku 2050 by měla být zavedena speciální uhlíková daň či budou strmě navýšeny investice do obnovitelných energetických zdrojů. Plán byl zveřejněn již v červnu tohoto roku. Bohužel v něm nebyla zveřejněna přesná čísla. Ta se na veřejnost dostala až v posledních dnech a jedná se o 22 milionů stromů každý rok. Ze 70% se bude jednat o jehličnany.

Přesné počty byl oznámeny zhruba dva měsíce po uveřejnění studie, která jako nejlepší způsob v boji proti klimatickým změnám navrhuje vysázet po celém světě 500 miliard stromů. Experti v oboru však tvrdí, že studie je zkreslená a sázení takového počtu stromů, je jen jedím z mnoha nezbytných aspektů v této problematice.

Jiný názor má Pádraic Fogarty, botanický expert z Irish Wildlife Trust. "Lidé nejsou dobří v sázení stromů. Nejlepším řešením je nechat přírodu aby se sama zregenerovala a peníze v podobných projektech zaplatit vlastníkům půdy aby se nesnažili do procesu nijak zasahovat."

Snahy o reforestaci planety stále sílí. Skotsko osázelo celkem 11 200 hektarů za minulý rok. V Etiopii se povedlo vysázet rekordních 350 milionů stromů dokonce za jeden den. Snaha Irska tak skvěle zapadá do tohoto světového trendu. Uvidíme sami jaká bude realita příštích let.

Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme

Zdroj: EcoWatch