Jizvy vzniklé po infarktech narušují správnou funkci srdce, respektive jeho koordinovanou práci. Irští vědci však vyvinuli způsob, který by tomuto negativnímu efektu mohl předcházet. Svou práci představili v časopise Advanced Functional Materials.
Dublinská Trinity College přichází s "náplastí", která by mohla jizvy překlenout a pomoci poškozené tkáni opět reagovat na elektrické signály okolních srdečních buněk.
Náplast je vyrobena ze zdravotnicky nezávadného elastického polymeru jménem polypyrrol, který dobře vede elektrický proud. Jelikož je však srdce dynamický sval, který se neustále stahuje a roztahuje, nemohl být pro tento účel nasazen například velmi populární PCL (Polycaprolactone), který se velice často používá v tkáňovém inženýrství. Ten totiž nedosahuje takové pružnosti, jako právě polypyrrol. Dostatečná elasticita použitého materiálu byla vzhledem k dynamice myokardu zcela zásadní.
Náplast vzniká díky tavení elektrickým proudem, který vyvinula společnost Spraybase. Od náplasti si vědci slibují schopnost znovu zachycení srdečních impulzů, jejich synchronizovaný přenos a časem i samotný stah. Technologie byla doposud testována na izolovaných kusech srdeční tkáně a její správné fungování bude nadále ověřováno na zvířatech.
Zdroj: ScienceDaily, The Byte


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze