Izrael stále doufá, že se stane čtvrtou zemí, která přistane na Měsíci. I přesto, že první pokus nevyšel, další by měl následovat v dohledné době.

Mise Beresheet letos v dubnu selhala kvůli nepředvídatelnému problému v softwaru. Modul tak nemohl bezpečně přistát na povrchu. Půl roku po události došlo ke zveřejnění zprávy, která popisuje, co se stalo špatně. Zároveň s tím společnost, která má misi na starosti, představila plán jejího pokračování.

I přes prvotní selhání, je Izraelská vesmírná společnost s misí spokojena. Ehud Hayun, inženýr, který na systému lodě pracoval, považuje pouhý pokus za obrovský úspěch. Izrael se stala teprve sedmou zemí, která se dostala na orbitu Měsíce a čtvrtou, která se pokusila o přistání.

V misi Beresheet se počítalo s co nejměnšími náklady. Původní rozpočet byl asi 100 milionů amerických dolarů. Systémy pro misi totiž nejsou úplně dostatečné. To z mise udělalo poměrně riskantní podnik. Pro levnější start se vybrala např. dělší cesta na Měsíc, která vystavila stroj větší radiaci. Díky náročnosti trasy se musel palubní počítač několikrát restartovat, což nakonec vedlo k chybě v přistávacím příkazu.

Nic z toho však izraelce nezastaví v dlaším pokusu. Tým, který pracoval na tom prvním zůstává téměř ve stejném složení a pokusí se o přistání znovu v horizontu tří let. Nová verze bude mít k dispozici vylepšený software a pozměněný mechanismus přistávání.

Zdroj: Livescience

Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Děkujeme.