Zaměstnanci Googlu nabízejí lidem na ulici pětidolarové poukazy výměnou za detailní sken jejich obličeje. Firma se snaží zlepšit odemykání obličejem v připravovaném telefonu Pixel.

Včera Google potvrdil, že příští generace jeho telefonu, Pixel 4, bude nabízet odemykání obličejem, které má být stejně přesné jako odemykání u konkurenčních telefonů Iphone. Za rozpoznáním obličeje stojí sofistikovaná umělá inteligence a právě k jejímu tréninku využívá Google fotografie kolemjdoucích. Těm v několika amerických městech nabízeli pracovníci společnosti pětidolarové poukazy do Starbucksu nebo Amazonu.

Společnost se snaží o získání co nejvíce pestrého vzorku populace. Může tak jít i o snahu o zlepšení výsledků rozpoznávání obličejů pro nebělošská etnika. Umělá inteligence totiž neustále zápasí s obličeji odlišných etnik a často kvalitně rozpoznává pouze bělochy. Kvůli tzv. rasovému biasu se ostudě nevyhnul například software Amazonu nebo nedávno uvedená aplikaci sloužící k vytváření realistických maleb z fotografií uživatelů.

Google o své nové technologii tvrdí, že je natolik přesná, že identifikace obličeje bude dostatečná například k provádění plateb. Zároveň ujišťuje, že snímky uživatelů využívajících Pixel 4 zůstanou pouze v zařízení a nebudou uloženy online. Co se týče snímků, které Google pořídil nyní na ulici, ty by měly být uchovány anonymně a po 18 měsících smazány.