Znečištění oceánů plasty je po léta známý fakt. Působí problémy živočichům a uvolňují nebezpečné mikročástice, které se dostávají do celého koloběhu. Ekologové proto vítají jakýkoli nápad, který by podpořil očistu oceánského ekosystému. S jedním přišli vědci z Ósacké univerzity.

Řada laboratoří po celém světě se zabývá výrobou "přírodních" plastů nebo podobných neškodných variant. Avšak u většiny z nich se najde nějaký faktor, který jednotlivé společnosti odradí od jeho používání. Velkou roli hraje nižší kvalita a nepochybně také cena, která je minimálně dvakrát vyšší.

Výzkum, který vede Hiroshi Uyama, by podobným neduhům mohl zabránit. Materiál vytvořený z celulózových nanovláken a škrobu je dostatečně pevný a díky specializované výrobě je sice odolný proti vodě, ale rozložitelný, pokud je vyhozen do oceánu. Jak píše server New Atlas, jeho výroba by neměla zvyšovat produkci skleníkových plynů.

Vzhledem ke kombinaci použitých materiálů je výroba levná a jednoduchá. Je velká naděje, že se rychle dočkáme jeho uvedení do masové produkce. Sami vědci z Osaka University si od něj slibují určitý průlom a doufají, že pomohou snížit hladinu znečištění v oceánech.

Zdroj: Osaka University, New Atlas
Foto: Dustan Woodhouse, Unsplash