Naše tělo potřebuje hormon inzulin ke snižování hladiny cukru v těle. Tento hormon je produkovaný ve slinivce břišní. Diabetici trpí jeho nedostatečnou produkcí a musí jím být podáván injekčně. Vědcům se nyní povedlo vytvořit buňky slinivky břišní odpovědné za produkci inzulinu z lidských kmenových buněk. Ty následně transplantovali myším, které trpěly akutní formou diabetu, když hodnoty jejich krevního cukru dosahovaly více než 500 miligramů na decilitr krve. Tyto hodnoty mohou být smrtelné pro člověka.
Poté co myši dostaly buňky produkující inzulin, došlo u nich k poklesu krevního cukru na normální hodnoty. Na této úrovni pak zůstaly hodnoty po dobu několika měsíců. Dá se tak mluvit o vyléčení cukrovky.

Autor studie (ta je k nahlédnutí zde) Jeffrey R. Millman popisuje komplikaci postupu v článku, který vyšel na webu Washington University. Při přeměně kmenových buněk totiž dochází nejen ke vzniku buněk produkujících inzulin, ale také ke vzniku dalších buněk slinivky nebo jater. Ty sice ničemu neškodí, ale jsou zároveň ztrátou kmenových buněk, které by jinak mohly být změněny na potřebné buňky produkující inzulin. K vyléčení jednoho pacienta je přitom potřeba miliarda inzulin tvořících buněk.
Hlavním přínosem nejnovějšího výzkumu je právě metoda, která vedla ke snížení počtu vzniklých nepotřebných buněk a která také funguje na kmenových buňkách z různých zdrojů. Došlo tak k vytvoření více buněk produkujících inzulin a ty navíc fungovaly lépe v těle myší. Některé z nich byly vyléčeny po dobu delší než rok. Nyní zbývá otestovat funkci buněk v delším časovém horizontu a následně zjistit, zda stejný mechanismus bude fungovat i v těle člověka. Výsledky jsou příslibem pro diabetiky, kteří by v budoucnosti mohli vyměnit inzulinová pera za injekci s potřebnými buňkami prováděnou jednou za několik měsíců.
Zdroje:
https://www.nature.com/articles/s41587-020-0430-6
Washington University
Zdrojový obrázek: Matt Chesin (Unsplash)


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze