S karanténami po celém světě se zastavilo mnoho odvětví, města ztichla a lidé se drží doma. Mimo jiné to znamená velké snížení spotřeby a poptávky ropy, což její ceny táhne hluboko do propasti koronavirové krize.

U.S. Energy Information Administration, Crude Oil Prices: Brent - Europe, retrieved from FRED, Federal Reserve Bank of St. Louis; https://fred.stlouisfed.org/series/DCOILBRENTEU, April 10, 2020.

Ceny začaly padat na přelomu února a března a ropě nepomohly ani neshody ropných producentů. Po úvodním nesouhlasu ale OPEC a spojenci uzavřeli dohodu, která má snížit produkci o 10 milionů barelů denně, což odpovídá zhruba 10% světové poptávky před krizí.

V neděli zpečeťená dohoda nemá v historii obdoby a jedná se o zatím největší snížení produkce ropy. Jediným slabým článkem dohody je Mexiko, které odmítá svůj podíl škrtů. Donald Trump ale prohlásil, že USA vzniklý rozdíl případně dorovnají.

Opatření má za účel zabránit přehlcování trhu, snižování cen ropy a přeplňování skladů. Odborníci se přesto shodují, že sjednané snížení nebude stačit. V neděli ceny mezinárodního ukazatele - Brent ropy - v návaznosti na dohodu OPEC sice stouply, v pondělí ale začaly znovu klesat. V březnu se cena Brent ropy dostala na více než dvacetileté minimum, v dubnu zatím mírně posílila.

Zdroj: https://fred.stlouisfed.org/series/DCOILBRENTEU
Foto: Unsplash


Více o koronaviru na CZECHSIGHT: