Ačkoliv COVID-19 ohrožuje všechny věkové skupiny, děti mají většinou lehčí průběh nemoci než dospělí. U mladších pacientů je nemoc provázena nespecifickými příznaky, zvláště pak u novorozenců. Infekce u nich může být asymptomatická, ale byly zaznamenány i případy, kdy měl dětský pacient vážné dýchací obtíže. Typickými příznaky jsou horečka, suchý kašel a malátnost. Pojďme se podívat na případovou studii z Mousavi Hospital v Íránu, která popisuje, jak vypadal průběh nemoci u malého 15denního pacienta.

15denní novorezenc byl přijat do nemocnice s horečkou 38,2°C a dýchacími obtížemi. Jeho matka vykazovala typické příznaky koronaviru, proto byl novorozenci udělán RT-PCR test, který nákazu potvrdil. Novorozenec byl poté hospitalizován na jednotce intenzivní péče, kde podstoupil kyslíkovou terapii a byly mu podány infuze. Léčen byl kombinací antivirotik s antibiotiky. Lékaři při hospitalizaci také odebrali krevní testy, které se ukázaly být v pořádku. Na rentgenovém snímku novorozence lékaři také nevyhodnotili žádný nález.

Hned druhý den po hospitalizaci se začal novorozenec uzdravovat a šestý den byl propuštěn z nemocnice do domácí karantény. Poté byl spolu s rodiči po dobu 14 dnů monitorován lékaři. Poslední návštěva lékaře potvrdila, že se celá rodina zotavuje.

Zdroj: Kambis Eftekhari, Infectious Diseases (https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/23744235.2020.1747634)

Úvodní foto: Hu Chen, unsplash.com