V Saúdské Arábii by mělo vzniknout město nabité bláznivými technologiemi. V plánu je například umělý déšť nebo zápasy robotů.

Saúdskoarabský korunní princ Mohammed Bin Salman má v plánu uprostřed pouště vybudovat umělé město za 500 miliard dolarů (11,5 bilionů Kč). Toto město by mělo fungovat relativně nezávisle na zbytku Saúdské Arábie. Plánuje se zcela samostatný právní systém. Ve městě by například měl být dostupný alkohol, jehož konzumace je v přísně muslimské Saúdské Arábii nemyslitelná. Projekt, který je oficiálně znám pod jménem Neom a na jehož přípravě se podílely nejprestižnější americké konzultační firmy, si dává za cíl také spoustu technologických vymožeností, z nichž některé zní jako pouhé sci-fi.

Jmenovat můžeme například uměle vyvolávaný déšť, pláž s pískem, který bude zářit ve tmě, roboty, kteří budou uklízet domácnosti, umělý měsíc, nebo létající dopravní prostředky. Aby toho nebylo málo, dostupný bude i Jurský park s robotickými dinosaury nebo zábava v podobě sledování robotích soubojů. Celé město bude důkladně střežené, k čemuž budou využívány drony a všudypřítomné kamery schopné rozpoznat obličeje kolemjdoucích. Nezapomíná se však ani na vzdělání. Projekt Noem by měl být lídrem v kvalitě vzdělávacího systému a ve využití nejmodernějších technologií ve školství.

Celý projekt jen dokazuje, jak obrovské zdroje má Saúdská Arábie díky produkci ropy (země je po Spojených státech amerických druhá na světě co do velikosti výrobních kapacit). Zároveň je ale Neom snahou o diverzifikaci ekonomiky, která je v současnosti až příliš závislá právě na ropě a jejích cenách. Od plánovaného města si stát slibuje přilákání mnoha zahraničních investorů a projektů. Na jednu stranu si projekt úmyslně dává za cíl dostat se na hranici myslitelných a realizovatelných technologií a tuto hranici posouvat. Na stranu druhou je otázkou, kolik z plánovaných vymožeností se skutečně povede realizovat z důvodu technologických ale i finančních možností.