Společnost SpaceX je aktuálně nejvíce spojována s úspěšným vysláním astronautů do vesmíru na palubě Crew Dragon, nicméně firma pracuje i na jiných projektech. Již delší dobu SpaceX testuje svou novou kosmickou loď, ve které plánují vyslat na Měsíc, potažmo Mars, až 100 pasažérů. Poslední testy se ale nevydařily.

SpaceX představila již několik prototypů své kosmické lodi, poslední prototyp se zkratkou SN4 ale skončil v plamenech. Statický zážeh na SN4 zkoušeli již popáté, tentokrát skončil výbuchem. Pokus o zážeh probíhal v testovacím středisku SpaceX Boca Chica a testování přenášela živě přímo NASA.

Už jen to, že SN4 přežila 4 dříve neúspěšné zážehy je obdivuhodné a ukazuje obrovský skok ve snahách SpaceX vyslat kosmickou loď do vesmíru.

Vůbec první prototyp lodi SN1 byl testován teprve v únoru letošního roku. Neprošel ale kryogenní zkouškou a při pokusu o start se scvrkl jako plechovka. SN2 opravila chyby SN1, ale následující model SN3 také nevzlétl, tentokrát kvůli systémové chybě. První pokusy o statický zážeh na SN4 vypadaly v pořádku, dokud loď i startovací rampu nepohltil dým vycházející z lodi. Příčina je zatím neznámá.

Výbuch SN4 je pro firmu Elona Muska krokem zpět, ale ne nijak zásadním. Hlavní editor vesmírné rubriky Ars Technica Eric Berger napsal: „SpaceX se s SN4 dostala mnohem dále, než se všemi předchozími modely a SN5 je téměř připravená k testování. Firma navíc začala pracovat na druhé testovací rampě na Boca Chica.“ Zároveň dodal: „Je to krok zpět, výrazný krok zpět, ale je to proces.“

Zdroj: sciencealert.com
Obrázek: NASASpaceflight