Přestože mezi největší strašáky dnešní doby patří problematika udržitelnosti, či energetické otázky, opomíjíme nebezpečí, které nás může z planety Země vymazat řádově rychleji. Superbugs, neboli bakterie, rezistentní k velkému množství antibiotik, jsou jednou z největších výzev moderního světa. Podle WHO by si bez příslušných opatření mohly v blízké budoucnosti vyžádat zhruba 10 milionů obětí ročně. Byl však objeven způsob, jak těmto vysoce odolným patogenům čelit. Skrýval se po celou dobu v naší kůži.
Naše těla odvádějí v boji proti nebezpečným bakteriím skvělou práci. Ovšem vědci z Ústavu pro výzkum kmenových buněk a regenerativní medicínu (InStem) objevili způsob, jak imunitní aktivitu posílit. Svou studii, na kterou naleznete odkaz na konci článku, publikovali v časopise Cell Reports.
Kožní buňky produkují molekuly zvané antimikrobiální peptidy (AMP), které, jak název napovídá, dovedou zabíjet mikroby dříve, než sami způsobí onemocnění. Dovedou účinně likvidovat široké spektrum nepřátel, tedy například i viry, či kvasinky. Tyto bílkoviny jsou navíc komplexní a zaměřují se na různé části svých protivníků, díky čemuž je pro patogeny obtížné vyvinout vůči nim rezistenci.
Vědci se proto pokusili zjistit, co tento proces řídí a produkci těchto ochranných peptidů uměle zvýšit. Běžně jsou totiž vytvářeny při kontaktu mikrobů s kožními buňkami. Výzkumný tým InStem odhalil, že k tomu dochází díky nízkým hladinám proteinu, zvaného kapsáza-8.
V okamžiku, kdy vědci dokázali hladinu kapsázy-8 uměle snížit, zjistili, že se z kožních buněk uvolňuje více proteinů, schopných patogeny zabíjet. Převzetí kontroly nad tímto biologickým mechanismem by mohlo vést k vývoji nových léků, které brání v rozvoji infekčních onemocnění, a to zejména u lidí s oslabeným imunitním systémem.
Tato nová potenciální zbraň ve válce s mikrobiálním světem může znít sice slibně, neobejde se však bez mnohých úskalí. Stejně jako vyšší spotřeba antibiotik přirozeně vede ke vzniku super odolných patogenů, by i vyšší produkce antimikrobiálních peptidů mohla vést k urychlení rezistencí našich nepřátel vůči přirozené lidské imunitě. Tento efekt by tak mohl vést k významně horším následkům, než přináší dosavadní rezistence vůči antibiotikům.
Abychom předešli černé budoucnosti, je důležité podrobně zkoumat všechny možnosti, jak v této nekonečné válce obstát. Antimikrobiální peptidy nakonec mohou být jedním z mnoha účinných nástrojů, které budeme mít v boji s patogeny k dispozici.
Zdroj: Michael Irving, New Atlas


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze