V časopise Annals of Oncology byla publikována studie, která popisuje novou technologii v diagnostice nádorových onemocnění. Testování vzorků krve pomocí umělé inteligence dokáže odhalit přes 50 typů rakoviny.

Již několikrát jsme se zabývali otázkou důležitosti včasného odhalení rakovinného bujení. V rámci léčby je to naprosto kritická záležitost. Krevní testy jsou velkou nadějí pro řadu potenciálních pacientů.

Nová studie se opírá o vzorek 6689 testovaných pacientů. U pozitivních pacientů byla přesnost 99 %. Přesnost u nových pacientů je stále předmětem výzkumu. Zatím se potvrzuje, že větší úspěšnost má u pokročilejších stádií rakoviny.

K testování je použit program, který je vytrénovaný na vzorky DNA standardně kolující krví. Dokáže identifikovat fragmenty, které pochází z nádoru. K identifikaci využívá metylace DNA. Ta ukazuje, zda je daný kousek DNA aktivní či nikoli a dokáže tak poznat, jestli jde o tumor nebo klasickou buňku.

Na začátku výzkumu vědci naučili program algoritmus pomocí cvičného testování několika tisíců vzorků. Poté otestovali jeho funkčnost na 1531 pozitivních a 1521 negativních dobrovolnících. Ty program rozřadil do skupin a na základě toho jej výzkumníci naučili, o jaké typy nádoru se v případě pozitivních pacientů jedná.

"Naše předchozí práce potvrdily, že testy založené na metylaci DNA jsou přesnější než tradiční sekvenční postupy," řekl Geoff Oxnard z Dana-Farber Cancer Institute. Díky této metodě je navíc dříve jasné, z jaké tkáně může tumor pocházet.

Testy budou muset projít dalším množstvím klinických studií. Hlavním problémem zůstává nízká přesnost u pacientů s časnou fází rakoviny. Test navíc selhává např. u rakoviny způsobené lidským papillomavirem. Pokud se podaří tyto problémy překonat, půjde o velice komplexní a jednoduchý způsob diagnózy.

Zdroj: https://www.annalsofoncology.org/article/S0923-7534(20)36058-0/fulltext
Foto: New India Express