Ve světě stále převládá skepticismus vůči chystané kryptoměně. Tvůrci přistoupili na nutnost spolupráce s regulátory a žádají o licenci ve Švýcarsku.

V červencovém článku zde jsme vás informovali o Libře, chystané kryptoměně z dílny Facebooku. Zároveň jsme nastínili některé problémy spojené s tímto ambiciózním projektem. Nezisková organizace Libra Association, která za chystanou měnou stojí, však zůstává optimistická a věří, že projekt spustí v první polovině roku 2020.

Tento týden zažádala ve Švýcarsku o licenci pro svůj platební systém. Autoři Libry se snaží přesvědčit Švýcarského finančního regulátora (Swiss Financial Martek Supervisory Authority), že jejich kryptoměna se může stát regulovaným, efektivním a vysoce zabezpečeným platebním systémem. Pokud dostane Libra zelenou, půjde o velmi významný krok v cestě za rozjetím projektu, vůči kterému je spousta světových zákonodárců stále skeptická.

K odpůrcům Libry se nově přidala Francie, když její ministr financí Bruno Le Maire ve čtvrtek prohlásil, že kryptoměna by mohla ohrozit monetární suverenitu Evropské unie. Francie se chystá zabránit rozvoji projektu v Evropě. Nedůvěru vyjadřuje i kvůli potenciálnímu riziku pro uživatele Libry. Přitom nejde pouze o populistické výkřiky. Nad potenciálním ohrožením vlivu jednotlivých centrálních bank se pozastavují mnozí experti. Ti také varují před nedůvěryhodností Facebooku.

Tvůrci Libry poměrně rychle pochopili, že jejich projekt nebude možné spustit jako neregulovanou měnu a že podpora jednotlivých zákonodárců bude klíčová. Snaží se tak spolupracovat s regulačními autoritami a společně dojít k životaschopné podobě Libry. Nechme se překvapit, zda se povede vše během příštího roku spustit.

zdroj obrázku: techspot.com

Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme.