Plastové znečištění je jedním z obrovských problémů dnešní doby. Věda však otevírá dveře způsobům, které by miliardy tun odpadu pomohl rozložit. Výzkumníci z kanadské Brandon University dokázali přimět běžný druh housenky k tomu, aby byl schopna přežít na "plastové dietě".

Tzv. Wax worms jsou larvy housenek můry druhu zavíječ voskový, známí parazité včelích úlů. Jak již název napovídá, živí se voskem a jsou tak trnem v oku všem včelařům. Již dřívější výzkumy ovšem zjistily, že tito tvorové mají zvláštní chuť na plastové hmoty, které jsou schopni přeměnit v alkohol ethylenglykol.

Experimenty kanadského týmu prokázaly, že byly larvy schopny přežít na čisté dietě z polyethylenu, typu plastu, používaného pro výrobu láhví, jednorázových nápojových uzávěrů, nákupních tašek a dalších každodenních potřeb. Za méně než týden ho dokázalo 60 larev zlikvidovat více než 30 cm2.

Zjistili, že klíčovým faktorem degradace polyethylenu je bakteriální druh, žijící ve střevech těchto červů. Ty byly schopné přežít i na takové dietě, která se spoléhala pouze na plasty. Přestože jsou bakterie schopné degradovat plasty i mimo tělo červa, efektivita zásadně roste, pokud v jeho střevech spolupracují. Pro kontrolu byly použity housenky, ošetřené antibiotiky - ty totiž schopnost plast rozkládat postrádaly. Je tedy zcela evidentní, že je symbióza s hostitelem pro degradaci zásadní.

Možná znáte biologický pojem "herbivor", který říká, že je organismus závislý na rostlinné stravě. Proto byly larvy analogicky zařazeny mezi jakési "plastivory". Vědci budou nadále studovat vztah mezi červy a jejich střevní mikroflórou a snažit se maximalizovat jejich schopnost plast rozkládat.

Originální publikace: https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rspb.2020.0112

Zdroj: New Atals, zdroj titulní fotografie: Brandon University