Rychlost, flexibilita a žádné starosti. To jsou hlavní důvody, proč je využití e-koloběžky a e-kola stále populárnější. Ačkoli jsou tyto druhy dopravy relativně dostupné a známe po celém světe, legislativa často neví, podle jakých pravidel se takové druhy dopravy mají řídit.

New York nyní e-skútry a e-koloběžky legalizoval.

Nová pravidla údajně legalizují e-kola, která jezdí rychlostí 40 km/h a e-koloběžky s rychlostí až 25 km/h. Zároveň nová legislativa jasně říká, že uživatelé e-koloběžek do 18 let budou muset nosit přilbu.

E-kola a e-koloběžky byly téměř legalizovány v létě roku 2019. Následně byl však zákon pro jeho nedostatečnost svržen ze stolu. To se však během letošního dubna 2020 změnilo.

Z legalizace zmíněných “vozítek“ budou podle údajů zvláště těžit ti lidé, kteří si vydělávají rozvážkou jídla. Jedná se o skupinu lidí, jejichž živobytí bylo drasticky poznamenáno vlnou restriktivních opatření v souvislosti s COVID-19. Současná opatření dekriminalizovala užívání e-kol a e-koloběžek, což umožní zmíněné skupině pokračovat v rozvozu jídel a zároveň dostává e-kola a e-koloběžky z právní šedé zóny.

Tento krok byl mimo jiné pozitivně ohodnocen i provozovateli služeb umožňující sdílení e-kol a e-koloběžek. “Dnešek představuje významnou změnu pro to, jak se New York bude pohybovat,” uvedl Phill Jones, vrchní ředitel pro vládní vztahy společnosti Lime.

Podle něj jsou e-kola a e-skútry jsou cennou dopravní alternativou, která je prospěšná nejen pro lokální komunitu, ale i celosvětově, jelikož se jedná o ekologicky šetrný individuální druh dopravy umožňující dostat se nejen Newyorčanům tam, kam potřebují.  Rychle, bezpečně a nyní i legálně.

New York tak svým krokem ukazuje cestu těm městským oblastem, které si stále neví rady, jak s fungováním nových druhů dopravy naložit a usměrnit jej.

Zdroj: https://www.intelligenttransport.com/transport-news/97819/new-york-legalises-e-bikes-and-e-scooters/

Foto: Claudio Schwarz | @purzlbaum, Unsplash