Proč není nová měna Facebooku klasickou kryptoměnou a proč zákonodárci tlačí na její odklad?

Facebook před dvěma týdny nastínil podobu plánované měny s názvem Libra. Cílem Facebooku je vytvořit službu, která usnadní rychlé platby mezi uživateli, podobně jako již fungující čínský WeChat Pay s miliardou uživatelů, nebo PayPal. Rozdíl spočívá v tom, že nepůjde o transakce běžné měny, ale o transakce vlastní kryptoměny Libra.

Projekt Libra má zároveň pramálo společného s klasickými kryptoměnami jako Bitcoin. Za Bitcoinem stojí decentralizovaný systém, který zaručuje nejen vysokou bezpečnost, ale také nemožnost regulovat platby a uživatele. Libra bude centralizovaná. Jednotliví členové Libra Association budou tvořit něco jako obdobu centrální banky s možností dozoru nad transakcemi. Libra bude zároveň, na rozdíl od Bitcoinu, vázána na fyzické měny nebo jiná vládní aktiva. S těmito charakteristikami Libra ztrácí velkou část výhod klasických kryptoměn. Zároveň se blíží klasickým bankovním službám a jako taková by měla podléhat klasickým regulacím.

Krátce poté, co Facebook oznámil chystané vydání Libry, se ozval kongres Spojených států amerických s oficiální žádostí o odklad spuštění. Kongres požaduje dostatek času na zjištění možných důsledků pro celosvětovou finanční stabilitu. Svoji žádost zabaluje též do obavy o bezpečnost uživatelských dat. A to zcela oprávněně, vzhledem k minulosti, kdy Facebook neváhal prodávat uživatelská data za účelem tučných zisků. Jednání komise kongresu je naplánováno na 17. července.

Zdá se tedy, že plánovaná měna, za kterou kromě Facebooku stojí další významní hráči jako například Visa, Vodafone, nebo Uber, od svého počátku neunikne regulaci. Otázkou zůstává, jestli má projekt šanci na úspěch. Najde si své uživatele, pokud nebude rovnou smeten zákonodárci? Zkušenost ukazuje, že k rychlým platbám po internetu kryptoměny v dnešní době nepotřebujeme. Mnohé starší kryptoměny tak slouží spíše k nelegální činnosti. Reputace Facebooku by zároveň měla uživatele odradit od vložení svého jmění do Libry.

zdroj obrázku: dittotrade.com