Německý start-up vyvíjející létající taxi nedávno dokončil první fázi testování. Letadlo pro 5 pasažérů bude poháněno 36 elektrickými motory umožňující vertikální vzlet a přistání a dosažení letové rychlosti až 300 km/h.

Na rychlosti dosahující 300 km/h si ale budeme muset ještě počkat. Na nedávno zveřejněném videu můžeme zatím vidět bezpilotní prototyp schopný letět rychlostí 100 km/h. Společnost má nicméně vysoké ambice. Nedávno otevřela vlastní výrobnu ve své mnichovské centrále a do svého programu najala bývalého manažera Airbusu, který se podílel na vývoji úspěšného dopravního letounu Airbus A350.

Cílem společnosti je rozjet provoz létajících taxi do roku 2025 a vyrábět stovky kusů ročně. V brzké době by měla následovat druhá testovací fáze zaměřená na testování bezpečnosti při vyšších rychlostech.

Video zachycující cvičný let prototypu Lilium.

Video zachycuje prototyp při přechodu z vertikálního do horizontálního letu. Tento manévr je samotnou společností Lilium označován za jednu z největších výzev. Můžeme si všimnout také zajímavé konstrukce letounu. Malá kabina pro 4 cestující a pilota je doplněna otočnými křídly, které nesou dohromady 36 elektrických motorů.

Výsledný létající automobil by měl umožňovat dolet až 300 km. Společnost plánuje porážet konkurenci právě tím, že umožní lety delší než jen krátké přesuny v rámci jednoho města. V současnosti by měla společnost dominovat oblasti létajících automobilů především co se týká výše investic. Německá společnost totiž údajně domlouvá se svými investory příliv až 500 milionů dolarů. Dosud získalo Lilium více než 100 milionů dolarů. Mezi investory se nachází například společnost vlastnící WeChat. Pokud dojde k tak vysoké investici půjde o něco nevídaného v oblasti vývoje létajících automobilů. Konkurenční německý start-up Volocopter například získal "pouhých" 55 milionů dolarů.

Otázkou zůstává, zda opravdu existuje velký trh pro takovéto dopravní prostředky a nebo jde o pouhou bublinu a investoři jen nechtějí přijít o možnost být první a podílet se na něčem tak cool. Spousta odborníků na dopravu totiž stále pochybuje o užitečnosti létajících taxi. Zlepšení dopravy vidí například v budování lepší vlakové sítě. Zavedení stovek létajících automobilů by sice ulehčilo silnicím, nicméně jejich vzlety a přistání, stejně jako vzdušný provoz, budou také oříškem pro bezpečnost provozu.

zdroj obrázku: lilium.com

Líbil se Vám článek? Odměňte nás, prosím, sledováním naší stránky na Facebooku. Nebo nás podpořte přímo na Patreonu. Děkujeme.