Společnost Lime spustila novou platformu, na které zahájí integraci svých e-koloběžek se skútry společnosti Wheels. Jde o první krok na cestě k vlastní MaaS (Mobilty as a Service) platformě, tedy Mobilita jako služba.

Lime se spouštěním své nové platformy cílí především na uživatele využívající e-koloběžky a skútry v rozsahu kolem 8 kilometrů. Právě platforma má představovat nový a spolehlivý způsob hledání různých “vozidel”, které jsou určeny pro přepravu na střední vzdálenosti.

V první fázi se Lime plánuje ve své nové platformě věnovat pouze sdíleným službám mikromobility. Už teď ale víme, že do budoucna Lime plánuje vytvořit plně funkční aplikaci typu MaaS – Mobilita jako služba. V ní, jak jsme na CZECHSIGHT psali v článku Více druhů dopravy, jeden systém. O čem je Mobility as a Service, však nalezneme i klasickou službu veřejné dopravy anebo systém sdílení aut.

V rámci tohoto kroku bude společnost Lime integrovat do platformy operátory mikromobility třetích stran. To je výhodné především pro uživatele, kteří budou mít na výběr rozdílné možnosti dopravy, jako již zmíněné e-koloběžky anebo skútry. Lime věří, že takové zlepšení má potenciál rozšířit uživatelskou základnu. Své kroky zároveň odůvodňuje i zvýšenými bezpečnostními riziky spojené s přenosem COVID-19 a svou platformou tak nabízí bezpečnější alternativu.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, jako první bude do nové platformy integrována společnost Wheels nabízející e-skútry. Zpočátku bude flotila Wheels k dispozici v aplikaci Lime pro uživatele v Austinu (USA), Miami (USA), Seattlu (USA) a Berlíně (Německo).

Lime doufá, že spuštění platformy pomůže výrazně omezit anebo úplně nahradit jízdy autem na střední a krátké vzdálenosti do 8 kilometrů. Takové využití v současné době představuje až polovinu všech ujetých kilometrů u vozidel využívaných v městských lokalitách, což znatelně zhoršuje dopravní situaci, negativně ovlivňuje životní prostředí a zvyšuje riziko výskytu dopravních nehod.

Společnost plánuje do své platformy zařadit partnery z celého světa. V své finální podobě by platforma Lime měla nabízet širokou škálu vozidel na různé vzdálenosti.

Zdroj: https://www.intelligenttransport.com/transport-news/109576/lime-looks-to-transition-into-a-broader-mobility-as-a-service-platform/

Foto:Caroline Hjelm,Unsplash