Nejmenší lodička na světě. Tímto prvenstvím by se teoreticky mohli pyšnit fyzici z Leiden University v Nizozemsku. Pomocí 3D tiskárny vytvořili 30 mikronů dlouhou loďku. Je třikrát tenčí než lidský vlas a pouze šestkrát větší než běžná bakteriální buňka.

Její unikátnost nespočívá ve velikosti, jako spíše v detailním zpracování. Na obrázku můžete vidět zřetelnou kajutu a palubu. Pro vytištění srovnatelně malých objektů je zapotřebí 3D mikrotiskárny. Autoři projektu použili tiskárnu Nanoscribe a proces dvou-fotonové polymerizace. Objekt je díky ní vytvořen uvnitř kapky z materiálu, který tvrdne v ohniskovém bodě extrémně přesných laserů.

"Pomocí pohybu laseru skrze kapku, jsme schopni vytvořit tvar, který chceme. Vzhledem k tomu, že objekt se nachází uvnitř kapky a při vytváření skládáme vrstvu po vrstvě, je možné udělat duté struktury, jako je kajuta," říká Daniela Kraft, spoluautorka projektu, pro server Engadget.

Původně se výzkumný tým pouze bavil vytvořením miniaturních objektů. Je však zřejmé, že nové možnosti otevřou dveře pro studium biologických entit, které plavou. Může se jednat o lidské spermie nebo o různé bakterie. Díky tomu by mohlo dojít jak k narušení, tak k optimalizaci jejich pohybu. "Projekt pomůže v navržení syntetických "mikroplavců", kteří by mohli kontrolovaně dopravit léky v organismu přímo na místo určení," uzavírají autoři studie.

Zdroj: Engadget, https://pubs.rsc.org/en/
Foto: https://pubs.rsc.org/en/t