Za pozorováním stojí tým Stevena Tomczyka, solárního fyzika z High Altitude Observatory v Boulderu. V roce 2017 pořídíl snímky úplného zatmění Slunce nad Severní Amerikou, díky kterým mohl začít měření koronálního magnetického pole. Tým poté pozoroval tenký pruh korony pro otestování hypotézy, při které by mohla jistá vlnová délka nést znaky magnetické pole. A potvrdilo se, že může.
Síla magnetického pole korony je mezi 1 a 4 gaussy. Je tedy o něco silnějí než magnetické pole Země na jejím povrchu. Vytvoření mapy představuje veliký krok dopředu, avšak hlavním cílem je sledovat aktivitu pole průběžně alespoň jednou denně.
"Solární magnetické pole se vyvíjí v průběhu času. Naše práce ukazuje, že dokážeme sledovat globální rozprostření magnetického pole, avšak pouze na jedné mapě z jediného datasetu," říká Zihao Yang z Peking University. Někdy Slunce uvolní magnetickou energii explosivně, jindy naopak postupně.
Data z měření síly magnetického pole korony představují poměrně zásadní informace. Mohly by být využity např. pro lepší předpověď vesmírného "počasí". V současnosti tým Stevena Tomczyka apracuje na nové verzi koronagrafu s názvem COSMO. Ten by měl přinést nové informace a lépe predikovat chování Slunce.
Zdroj: https://www.sciencenews.org/
Foto: Yang et al., 2020


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze