Vozidlo z dílny NASA má za sebou první ostrý test jízdy. Na ten se čekalo téměř půl roku od chvíle, kdy byl rover osazen koly. Během zkoušky otestovali zaměstnanci laboratoře NASA v Jižní Kalifornii schopnost roveru zatáčet, otočit se a přejet malou rampu. Test ale sloužil také k ověření funkčnosti mnohých systémů roveru. Ten v testu nakonec obstál na výbornou a zdá se tak být připraven na svoji misi na rudé planetě. Vedoucí inženýr Rich Rieber v prohlášení shrnul test slovy:

„Test jasně prokázal, že rover je schopen provozu při své váze, a demonstroval poprvé mnohé z funkcí autonomní navigace. Jde o významný milník pro misi Mars 2020."

Optimizmus dodává týmu vývojářů také fakt, že rover byl schopný bezproblémové jízdy na Zemi, která na něj působí výrazně vyšší gravitací než tomu bude v případě Marsu.

Mise Mars 2020 by měla začít v červenci nebo srpnu příštího roku. Rover dorazí na Mars v roce 2021. NASA ho osadí výrazně lepšími kamerami než tomu bylo u jeho předchůdců. Ty doplní výkonný počítač, který umožní zpravovat vyfotografované snímky a vytvářet mapy, a také zmodernizovaný navigační software. Počítač by měl umožnit roveru Mars 2020 ujet v průměru 200 metrů denně a pátrat přitom po známkách života nebo přinést nové informace o klimatu a povrchu naší sousední planety.

zdroj, zdroj úvodního obrázku: NASA