Farmaceutický gigant Pfizer vyčlenil téměř 120 milionů dolarů na získání malé australské společnosti, která vyvinula aplikaci pro chytré telefony, která dokáže přesně diagnostikovat COVID-19 pomocí analýzy zvuku kašle.

Již deset let pracuje malá australská digitální zdravotnická společnost ResApp na vývoji algoritmu, který dokáže diagnostikovat respirační onemocnění pouhým studiem zvuku kašle pacienta. Zpočátku byl systém trénován na diagnostiku zápalu plic, ale do roku 2019 vědci ukázali, že tato technologie dokáže účinně rozlišit astma, krup (zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které je způsobeno virovou infekcí horních cest dýchacích) a bronchiolitidu.

Když pandemie COVID udeřila v roce 2020, nebylo překvapením, že tým začlenil dignózu COVID-19 do své rozpoznávací technologie. Začátkem roku 2022 první data z pilotního zkušebního testování algoritmu pro COVID ukázala překvapivě dobré výsledky.

Studie zjistila, že systém dokáže přesně detekovat 92 % pozitivních případů COVID pouze ze zvuku kašle. Systém také zaznamenal 80% specifitu, což zamená, že pouze dva z každých deseti vyšetřených lidí dostali falešně pozitivní výsledky.

Brzy poté, co ResApp odhalil tyto výsledky, začal kroužit farmaceutický gigant Pfizer, který zpočátku nabízel za technologii 65 milionů dolarů. Nyní byla dohoda o koupi ResApp firmou Pfizer uzavřena na 116 milionech dolarů.

Mluvčí Pfizeru v prohlášení uvedl, že předběžné údaje jsou povzbudivé a dohoda rozšiřuje stopu společnosti do oblasti digitálního zdraví.

„Věříme, že screeningový nástroj COVID-19 je dalším krokem k potenciálnímu poskytování nových řešení pro spotřebitele, jejichž cílem je potlačit tuto nemoc,“ uvedl mluvčí pro ABC news. „Těšíme se na další vylepšování tohoto algoritmu a spolupráci s regulačními orgány po celém světě, abychom tento důležitý produkt přinesli spotřebitelům co nejrychleji.“

Tým ResApp doufá, že akvizice společností Pfizer pomůže technologii růst a její široké nasazení v odlehlých částech světa. Udantha Abeyratne, jeden z původních vývojářů algoritmu, řekl, že cílem projektu bylo přinést lepší diagnostické nástroje komunitám po celém světě.

Zdroj: UQ startup acquired by Pfizer - UQ News - The University of Queensland, Australia; Pfizer pays almost $120 million for app that detects COVID from a cough (newatlas.com)

Úvodní obrázek: Luis Villasmil via Unsplash

Více o COVID-19 na CZECHSIGHT:

V Americe by mohlo být kvůli COVID-19 až o 20 % víc mrtvých, než se dosud myslelo
Američané nedávno překročili hranici 1 milionu mrtvých kvůli pandemii COVID-19. Vedle toho přišla další, neočekávaná zpráva. Podle nové studie z Boston University to vypadá, že by číslo mohlo být až o 20 % větší.
Poruchy myšlení a bolesti hlavy po překonání COVID-19
Nesprávně fungující imunitní odpověď vede k neurologickým změnám v mozku. Byly zaznamenány podobnosti v neurologických symptomech HIV a COVID-19.
Gen od neandrtálců snižuje riziko těžkého průběhu COVID-19 o 20 %. Má ho asi polovina z nás
V rámci mezinárodní metastudie byla identifikována specifická varianta genu, která chrání před závažným průběhem infekce COVID-19. Tento gen pochází od neandrtálců a má ho asi polovina lidí mimo Afriku. Na studii se podíleli vědci ze Švédska, USA, Británie, Kanady a Japonska.